RAPORT

Pogarda

Wzrost zaburzeń psychicznych u dzieci we Francji. Biorą więcej psychotropów

Spożycie leków psychotropowych podwoiło się w ciągu ostatniej dekady (fot. Shutterstock)
Spożycie leków psychotropowych podwoiło się w ciągu ostatniej dekady (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do gwałtownego wzrostu zaburzeń psychicznych u nieletnich; okres zamknięcia negatywnie wpłynął na poczucie stabilności i przewidywalności, które są kluczowe w okresie rozwoju – napisał portal France24. Jak wynika z danych Wysokiej Rady ds. Rodziny, Dzieci i Osób Starszych (HCFEA), wśród dzieci spożycie leków psychotropowych podwoiło się w ciągu ostatniej dekady.

Pandemia a przemoc wobec dzieci. Niepokojące dane w Niemczech

W 2020 roku odnotowano znaczny wzrost przypadków przemocy wobec dzieci w Niemczech. Zamknięcie szkół i przedszkoli w czasie pandemii koronawirusa...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

 

„Młodzi ludzie dowiedzieli się 17 marca 2020 r. od prezydenta Emmanuela Macrona, że ich kraj jest »w stanie wojny«, i że zostaną zamknięci w swoich domach do odwołania” – mówi socjolog Xavier Briffault, cytowany przez portal.

 

To zaburzyło w nich poczucie przewidywalności. „Pozbawione tej stabilności w kluczowym etapie rozwoju dzieci mogły zostać z piętnem na całe życie” – dodaje Briffault.

 

Zaburzenia psychiczne

 

Jak twierdzi socjolog, te zaburzenia psychiczne są nową rzeczywistością społeczną. Według niego rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych u osób poniżej 25. roku życia obserwowane w okresie pandemii jest „bezprecedensowe w historii ludzkości”.

Ponad 30 mln niedożywionych dzieci. Wojna i pandemia uderzyły w najsłabszych

Ponad 30 milionów dzieci na świecie jest niedożywionych w rezultacie obecnego, nie mającego precedensu kryzysu żywnościowego – alarmują agendy ONZ...

zobacz więcej

„Koniec zamknięcia dla niektórych młodych ludzi z problemami psychicznymi był początkowo euforyczny” – stwierdziła Valerie Chevalier, opiekująca się osobami niepełnosprawnymi umysłowo i psychicznie.

 

Jednak szybko zmieniło się to na gorsze. W swojej trwającej ponad półtorej dekady pracy zawodowej Chevalier nie widziała, aby tak wiele osób musiało opuścić ośrodek i udać się do szpitala psychiatrycznego. Niepokoi ją też inna tendencja: „patologie tak poważne, jak schizofrenia, dotykają nastolatków znacznie młodszych niż wcześniej”.


Czytaj także: Im młodsze dziecko, tym wrażliwsze na stresy z powodu COVID-19


„Niektórzy mają nawet 13 lat” – pisze France24.

 

Wzrost spożycia leków psychotropowych

 

Spożycie leków psychotropowych przez dzieci podwoiło się w ciągu ostatniej dekady, a liczba wypisanych recept na antydepresanty wzrosła w latach 2014-2021 o 62 proc. – wynika z danych Wysokiej Rady ds. Rodziny, Dzieci i Osób Starszych (HCFEA). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej