RAPORT

Pogarda

Ginekolog ojcem ponad 500 dzieci. Dawca nasienia stanie przed sądem

Dawca nasienia stanie przed sądem (fot. Shutterstock)
Dawca nasienia stanie przed sądem (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Ginekolog z Hagi, który jest ojcem ponad 500 dzieci na całym świecie, stanie przed sądem – podał w sobotę dziennik „De Volkskrant”. 41-letni dawca nasienia został pozwany przez Donorkind, organizację zrzeszającą dzieci dawców, oraz matkę dwójki jego dzieci.

Lekarz ojcem 49 dzieci pacjentek. Zamieniał spermę dawców na swoją

Testy DNA potwierdziły podejrzenia, że zmarły przed dwoma laty szef holenderskiej kliniki podczas zabiegów sztucznego zapłodnienia korzystał z...

zobacz więcej

Organizacja Donorkind domaga się, aby sąd zakazał mężczyźnie dalszego oddawania nasienia i nakazał zniszczenie wszystkich oddanych dawek.

 

„Genetycznie niebezpieczne”

 

„Dla dzieci może być psychicznie niezwykle trudne to, że ich ojciec spłodził tak wiele potomstwa” – uzasadnia pozew Ties van der Meer z fundacji. Wskazuje on także na ryzyko, iż spokrewnione ze sobą osoby będą wchodziły w związki, nawet o tym nie wiedząc, co jest „genetycznie niebezpieczne”.

 

„De Volkskrant” przypomina, iż w Niderlandach funkcjonują wytyczne dla klinik, z których wynika, że dawca może mieć maksymalnie 25 dzieci. Tymczasem 41-latek tylko w 2017 roku spłodził 102 dzieci w holenderskich klinikach – wynika z informacji stowarzyszenia ginekologów NVOG.

 

Czytaj także: Ginekolog biologicznym ojcem 17 dzieci swoich pacjentek

 

Fundacja Donorkind szacuje, że na całym świecie jest ich przeszło pół tysiąca.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej