RAPORT

Pogarda

Morawiecki: Nie jestem eurosceptykiem, tylko realistą

Premier Mateusz Morawiecki w sobotnim podcaście (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Premier Mateusz Morawiecki w sobotnim podcaście (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Najnowsze

Popularne

Nie wierzcie, gdy mówią o mnie, czy innych politykach PiS per „eurosceptyk”; nie jestem eurosceptykiem, tylko realistą, podobnie jak eurosceptykami nie jest większość z nas Polaków, ale coraz większa część rozumie, na czym polega brutalna walka o interesy w UE – powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych kolejnym odcinku podcastu.

Premier: Nie można mylić suwerenności z naiwnym dążeniem do izolacji od UE

Nie można mylić suwerenności i niepodległości z naiwnym dążeniem do izolacji od Unii Europejskiej i odcięcia się od sąsiadów – podkreślił premier...

zobacz więcej

Szef rządu kolejny odcinek swojego podcastu poświęcił relacjom Polski z UE. Premier przytoczył cytaty z mediów, które – jak mówił – „nie słyną z pozytywnego stosunku do rządów PiS”. –„Rząd PiS idzie na konfrontację z UE” – to pierwszy cytat. „Kolejny konflikt Polski z UE”, „Polska kontra UE”, „wojna PiS z UE”. To tylko mała próbka tytułów, które pojawiały się na ich łamach w ciągu ostatnich 7 lat – wyliczał Morawiecki.

 

Według niego „tego typu nagłówki i zawarte w nich oskarżycielskie tezy to główny oręż naszej krajowej opozycji w walce o władzę w Polsce”. – Ile w nich prawdy? Niewiele, zgoła nic – zaznaczył premier.


„Krytyczny moment dziejów”

 

Morawiecki wskazywał, że „nie ma znaku równości (...) między UE a KE czy większością w euro parlamencie”, a rządy toczą z instytucjami takimi, jak KE, „spory polityczne, o wizję”. Jak podkreślił, Polacy i Europejczycy znajdują się obecnie „w krytycznym momencie dziejów”, który jest „szczególnie ważny dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej”.

 

– Nie tylko dlatego, że to tu rozgrywa się dziś front walki o Ukrainę z Rosją, ale także dlatego, że zmaterializowane zagrożenie ze strony rosyjskiego imperializmu obudziło Zachód i przypomniało o wartościach, na których został zbudowany nasz świat – wskazywał szef rządu.

 

Wartości chrześcijańskie w UE

 

Morawiecki mówił o tym, że „europejskie wartości to nie jest przecież wynalazek brukselskich urzędników i komisarzy”, podkreślając, że „wykuwały się one przez ponad dwa tysiąclecia dziedzictwa starożytnych Greków, Rzymian oraz z chrześcijaństwa”. – To są nasze korzenie, z nich wyrastamy i, jak mówił nasz wielki papież Jan Paweł II, nie możemy się od nich odcinać – zaznaczył.

„Biurokraci myślą, że mogą tworzyć Europę”. Morawiecki na wiecu w Madrycie [WIDEO]

Dzisiaj UE chce się odwrócić plecami do tradycji, a biurokraci brukselscy rozszerzają swoje kompetencje bez jakichkolwiek podstaw traktatowych, nie...

zobacz więcej

Ocenił, że europejskie wartości „nie mogą wszakże być pustym hasłem, nie powinny być zniekształcane na doraźne potrzeby polityki”. – Tymczasem smaganie innych batem europejskich wartości bez uzgodnienia ich definicji, stało się głównym narzędziem politycznej przemocy w Unii i prowadzi do jej destrukcji – dodał.

 

Siła państw narodowych

 

Premier przypomniał, że „UE jest silna siłą państw narodowych, ponieważ siła polityczna, gospodarcza, kulturowa Europy bierze się z energii dostarczanej przez państwa narodowe, z ich różnorodności”. Mówił również o tym, że „w Europie nie może być miejsca na cenzurę czy ideologiczną indoktrynację”.

 

– Musimy mieć świadomość, że w tym samym czasie, gdy na Wschód od nas rozstrzygają się losy Ukrainy i nowego światowego porządku, na Zachód od naszej granicy ważą się losy Unii – czy będzie ona demokratyczną wspólnotą, czy biurokratyczną machiną z centralnym niedemokratycznym pseudorządem – powiedział Morawiecki.

 

Czytaj także: „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Premier Morawiecki wygłosił wykład w Heidelbergu


– Przestrzegam wszystkich, którzy chcą europejskiego superpaństwa zarządzanego przez wąską elitę – polityka zawsze jest związana z wyborem, ale ten wybór musi być dokonywany przy urnie wyborczej, a nie w zaciszu gabinetów – podkreślił szef polskiego rządu. 

Szynkowski vel Sęk: Budujemy koalicję państw, które chcą Europy woli i odwagi

– Pokazując tę wizję, premier Morawiecki pokazał, że nie jesteśmy skazani na wizję centralistyczną prezentowaną przez Niemcy i Francję. Jesteśmy w...

zobacz więcej

Premier zaapelował też do Polaków, by :nie dali sobie wmówić, że dyskusje i spory demokratycznie wybranych władz na łonie unijnych instytucji to oznaka antyeuropejskości czy euro sceptycyzmu”. – To integralna część demokracji – wyjaśnił.

 

„Nie jestem eurosceptykiem”

 

– Nie wierzcie, gdy mówią o mnie czy innych politykach PiS per „eurosceptyk”. Nie jestem eurosceptykiem, tylko jestem realistą, podobnie jak eurosceptykami nie jest większość z nas, Polaków, ale coraz większa część rozumie, na czym polega brutalna walka o interesy w UE. Dlatego najlepiej nazywać nas eurorealistami – powiedział Morawiecki.

 

Czytaj także: Ataki Brukseli na prawicowe rządy. Jak włoski eurodeputowany bronił Polski


Zaznaczył, że „UE od początku naszych starań o członkostwo, po dziś dzień, jest ucieleśnieniem naszych dążeń, by powrócić do wolnego świata, do kultury i wspólnoty cywilizacyjnej, którą tworzyliśmy przez wieki, a z której wykluczyli nas komuniści”. – Unia Europejska to także my – powiedział Morawiecki.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej