RAPORT

Pogarda

Wiosenny weekend. Wkrótce powrót zimy

Powrót zimy w przyszłym tygodniu (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Powrót zimy w przyszłym tygodniu (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Możliwe są przelotne opady deszczu i lokalne burze. Wysoko w górach spadnie śnieg – powiedziała synoptyk IMGW-PIB, Małgorzata Tomczuk. Według rzecznika IMGW Grzegorza Walijewskiego „weekend powinien być wiosenny, ciepły, burzowy, ale w poniedziałek nastąpi powrót zimy”. – Wtorek będzie prawdopodobnie najzimniejszym dniem tej wiosny – zaznaczył.

Przed nami pierwsze wiosenne burze. A potem spadnie... śnieg

W sobotę do Polski napływać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Jak mówi Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB, w ciągu dnia będzie...

zobacz więcej

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę Polska będzie pod wpływem niżu z centrum w rejonie Zatoki Ryskiej. Z zachodu na wschód przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny, za którym w godzinach popołudniowych zacznie napływać do kraju chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

 

Według synoptyków w weekend mogą występować burze niemal na terenie całego kraju, ale szczególnie na północy. Nie będzie jednak już tak ciepło jak w piątek.

 

„Weekend wiosenny”


Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski ocenił, że ten weekend będzie raczej chłodniejszy, ale można powiedzieć, że wiosenny”. Jak podkreślił, niebo będzie raczej pochmurne, a jeśli wystąpią burze, to w czasie ich przechodzenia spodziewać się można intensywniejszego deszczu i porywów wiatru.

 

Czytaj także: Już niedługo wiosenne ciepło, na razie jeszcze miejscami mróz

 

– Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Wysoko w górach spadnie śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni Celsjusza nad morzem, 7-8 na północy, w centrum 10-11, do 13 stopni na południu kraju – mówiła Małgorzata Tomczuk z IMGW-PIB.

Środa jeszcze cieplejsza, choć możliwe opady [PROGNOZA]

W środę zachmurzenie duże i całkowite. Na wschodzie oraz południu większe przejaśnienia oraz początkowo lokalne rozpogodzenia. Słabe opady deszczu,...

zobacz więcej

Jak zaznaczyła synoptyk, „wiatr będzie umiarkowany, czasami porywisty, w czasie burz osiągający prędkość w porywach do 65 km/h, a poza burzami do 55 km/h, z kierunków zachodnich”.

 

Powrót zimy

 

Po weekendzie ma powrócić zima. W poniedziałek śnieg może sypać w całym kraju. – Z poniedziałku na wtorek mogą wystąpić oblodzenia – ostrzegł rzecznik IMGW. Niewykluczone, że już w nocy z niedzieli na poniedziałek przy gruncie wystąpią minusowe temperatury.

 

Nad Polskę napłynie powietrze polarne. Wiatr będzie potęgował odczucie zimna. Na północy wystąpi maksymalnie 1-2 st. C, w centrum 5-6 st., na południowym wschodzie maksymalnie 8-9 st. Przyrost pokrywy śnieżnej na nizinach może wynieść 3-4 cm, a w górach więcej niż 5 cm.

 

Prognoza pogody na nowy tydzień

 

W nocy z poniedziałku na wtorek w nocy należy się spodziewać mrozu na terenie całego kraju, na Suwalszczyźnie do minus 4 st., a pozostałych częściach kraju minus 2, minus 3 st. C., na terenach podgórskich jeszcze więcej.

 

We wtorek śnieg ma sypać cały czas. Wiatr będzie potęgował odczucie arktycznego powietrza.

 


Środa wciąż ma być chłodna, chociaż na krańce południowo-zachodnie zacznie nadciągać ciepłe powietrze. Czwartek powinien być cieplejszy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej