RAPORT

Pogarda

Duży atak sił USA na irańskie bazy w Syrii. Jest zapowiedź odwetu

Atak sił USA na irańską bazę (fot. Shutterstock)
Atak sił USA na irańską bazę (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Co najmniej 19 osób zginęło w piątkowym ataku sił amerykańskich na irańskie bazy w Syrii. Był to odwet za czwartkowy atak drona na bazę koalicji pod wodzą USA, w którym zginął Amerykanin. Władze Iranu zapowiadają odwet – doniosła agencja Reutera.

Syria: Izraelski atak rakietowy wymierzony w cele „w okolicach Damaszku”

W niedzielę wieczorem została aktywowana syryjska obrona przeciwlotnicza w Damaszku i jego okolicach, by odpowiedzieć na atak rakietowy Izraela –...

zobacz więcej

Była to jedna z najbardziej krwawych wymian ciosów między siłami USA i Iranu od lat –wskazała agencja Reutera.

 

Każdy atak „na bazy utworzone (przez Iran) na prośbę syryjskiego rządu (...) spotka się z natychmiastową kontrreakcją” – powiedział Kejwan Chosrawi, rzecznik Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Iranu, cytowany przez agencję.

 

Iran twierdzi, że jego siły i sojusznicze bojówki znajdują się w Syrii na prośbę Damaszku, a siły amerykańskie postrzega jako okupantów – przypomniała agencja Reutera.

 

Odwet USA za zabicie Amerykanina

 

Opozycyjna agencja Iran International poinformowała, że oprócz jednego silnego uderzenia w odpowiedzi za zabicie amerykańskiego obywatela USA przeprowadziły jeszcze kilka mniejszych ataków odwetowych. Nie podano jednak, jakiego rodzaju były to operacje.

 

Czy Iran odpowie na atak?

 

„Jesteśmy zdolni do odpowiedzi” – napisali przedstawiciele sił irańskich, cytowani przez Iran International. Agencja cytuje również prezydenta USA Joe Bidena, który powiedział w piątek, że „Stany Zjednoczone będą działać zdecydowanie, aby chronić swoich obywateli”.

 

Czytaj także: Syria. Atak z powietrza na konwój z irańską bronią, są zabici

 

– Nie popełnijcie błędu: Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu z Iranem, ale bądźcie przygotowani na to, że będziemy działać zdecydowanie – powiedział w piątek Biden podczas wizyty w Kanadzie.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej