RAPORT

Pogarda

Chciał szpiegować w MTK. Rosyjski agent oskarżony przez amerykańską prokuraturę

Rosyjski agent chciał szpiegować w MTK (fot.  Pierre Crom/Getty Images)
Rosyjski agent chciał szpiegować w MTK (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Deportowany w kwietniu 2022 roku z Holandii i aresztowany później w Brazylii rosyjski agent GRU Siergiej Czerkasow, który chciał szpiegować Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK), został w piątek oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości – informuje w sobotę portal NOS.

Rosyjscy szpiedzy we Włoszech. Z kim i jak działają?

Chociaż na razie nie wiemy nic o nowych śledztwach ws. szpiegostwa, na pewno włoski kontrwywiad je prowadzi. To te same przypadki, które w ciągu...

zobacz więcej

W czerwcu 2022 roku holenderski wywiad (AIVD) ujawnił, że zapobiegł zatrudnieniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podający się za Brazylijczyka Siergiej Czerkasow został deportowany zaraz po przylocie z Brazylii.

 

Mężczyzna podający się za Viktora Mullera Ferreirę w kwietniu 2022 r. przyleciał z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Na miejscu został aresztowany przez holenderskie służby – informował AIVD w komunikacie.

 

Czytaj także: Rosyjski szpieg w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie. Stanie przed sądem

 

„Udając cudzoziemca, miał uzyskać dostęp do informacji niedostępnych dla Rosjan” – podał holenderski wywiad. Jak też oceniono, zagrożenie ze strony oficera wywiadu było „bardzo duże”. 

„Z Rosji z miłością”. Szpiedzy zbierali tajne informacje w Lombardii

Akcja humanitarna „Z Rosji z miłością” w czasie pandemii na rzecz Włoch to działanie szpiegowskie – alarmują włoskie media. Rosyjscy żołnierze,...

zobacz więcej

AIVD wskazuje, że szpieg w MTK może mieć wielką wartość dla rosyjskich służb wywiadowczych, zwłaszcza że sąd ten bada obecnie sprawę zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

 

Zarzuty wobec rosyjskiego agenta

 

Z informacji brazylijskich mediów wynika, iż Czerkasow został aresztowany w Brazylii pod zarzutem podszywania się pod inne osoby. Natomiast portal NOS poinformował, iż w piątek Rosjanin został oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu kradzież tożsamości, a także szpiegowanie na rzecz Rosji podczas jego pobytu w USA.

 

Portugalskojęzyczny portal CNN przypomina, że Czerkasow odsiaduje obecnie wyrok w Brazylii za oszustwo. Jako rosyjski agent pod nazwiskiem Ferreira zaczął działać w Brazylii w 2012 roku. Po czym, w 2018 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, aby studiować na uniwersytecie w Waszyngtonie.

 

Czytaj także: Rosjanin i Białorusin przed białostockim sądem. Chodzi o szpiegostwo dla Rosji

 

CNN podał, że według Departamentu Sprawiedliwości Czerkasow wykorzystywał swoje uniwersyteckie kontakty, aby pozyskiwać informacje o polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych; w 2021 i 2022 roku miał kontakty z agentami rosyjskiego wywiadu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej