RAPORT

Pogarda

Aktywiści klimatyczni spalili radiowozy. Policjanci zaatakowani koktajlami Mołotowa [WIDEO]

Protest we Francji (fot. YVES HERMAN / Reuters / Forum)
Protest we Francji (fot. YVES HERMAN / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

W sobotę w pobliżu budowy spornego zbiornika wodnego w Sainte-Soline w departamencie Deux-Sevres na zachodzie Francji doszło do ostrych starć aktywistów środowiskowych z policją. Są ranne osoby, w tym jedna ciężko, kilka wozów żandarmerii zostało doszczętnie spalonych.

Wizyta Karola III we Francji przełożona. „Kolejny znak ogólnego upadku kraju”

Niezdolność Francji do honorowania swojej tradycji witania brytyjskiego monarchy jest kolejną oznaką ogólnego upadku kraju, który przejawia się w...

zobacz więcej

Pomimo braku pozwolenia na zgromadzenie kilka tysięcy ludzi zebrało się w sobotę w pobliżu zbiornika w Sainte-Soline. Protestują oni przeciwko „monopolizacji wody” przez rolników.

 

Spór o zbiornik wodny

 

Według projektu rolników, wspieranego przez rząd, ma powstać 16 zbiorników o łącznej pojemności ok. 6 mln metrów sześc., głównie w Deux-Sevres. Ma to na celu magazynowanie wody zimą w celu nawadniania upraw latem, gdy opady są niewielkie.

 

„To monopolizowanie przez mniejszość dobra wspólnego, jakim jest woda” – twierdzą organizatorzy protestów. Zwolennicy projektu widzą w nim warunek przetrwania gospodarstw w obliczu groźby nawracających susz.

 

Starcia z policją i atak na radiowozy

 

Wśród kilku tysięcy protestujących w sposób pokojowy osób znalazło się kilkuset agresywnych, zakapturzonych ludzi. Wcześniej zmobilizowanych do ochrony zbiornika zostało ponad 3 tys. policjantów i żandarmów.


Strajki przeciw reformie emerytalnej. Senat przyjął kolejne artykuły ustawy

Francuscy senatorowie przyjęli w poniedziałek wieczorem kolejne artykuły kontrowersyjnej ustawy emerytalnej. Debata nad artykułem 7, który wydłuża...

zobacz więcej

Demonstracja szybko przerodziła się w ostre starcia z policją, na którą ruszyli uzbrojeni w długie pręty ludzie. Policja została zaatakowana przez demonstrantów petardami, kamieniami i koktajlami Mołotowa. Jak podają media, kilka wozów żandarmerii zostało doszczętnie spalonych. Policja użyła przeciw protestującym gazu łzawiącego i armatek wodnych.

 

„W Sainte-Soline skrajna lewica jest wyjątkowo brutalna wobec naszych żandarmów” – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. Jak dodał, „nikt nie powinien tego tolerować”.

 

Czytaj także: Manifestacje we Francji. Starcia z policją

 

Dziennik „Le Figaro” poinformował, że 5 demonstrantów zostało rannych, w tym jeden poważnie. Jeszcze przed rozpoczęciem protestów 11 osób zostało aresztowanych.


Przed godz. 16:00 spokojniejsi demonstranci zaczęli opuszczać miejsce protestów. Również ci radykalniejsi zaczęli odchodzić, zapowiadając, że wrócą na miejsce wieczorem. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej