RAPORT

Pogarda

Rekord fali migracyjnej na włoskiej wyspie. Bilans może wzrosnąć

Migranci na włoskiej wyspie Lampedusa (fot. Ximena Borrazas/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Migranci na włoskiej wyspie Lampedusa (fot. Ximena Borrazas/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rośnie liczba dryfujących z Afryki łodzi z emigrantami. Nowy rekord fali migracyjnej zanotowały władze włoskiej wyspy Lampedusa. W ciągu ostatniej doby przybyło tam z Afryki ponad 2 tysiące migrantów na 43 łodziach. Ta liczba może znacznie wzrosnąć gdyż wciąż docierają nowe.

Włoski minister: Napływ migrantów to wojna hybrydowa Moskwy, realizowana przez grupę Wagnera

Szef Ministerstwa Obrony Włochy Guido Crosetto oświadczył, że znaczny wzrost napływu migrantów to rezultat „jasnej strategii wojny hybrydowej,...

zobacz więcej

Ponad 2,7 tys. osób dotarły na włoskie wybrzeża lub zostały zabrane z Morza Śródziemnego przez służby w ciągu 24 godzin. Według sygnałów z morza bilans może wzrosnąć do 3 tys.

 

Migranci w okolicach Włoch i Malty

 

Z pomocą wielu dryfującym łodziom przyszły jednostki włoskiej Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej. Migrantów zabrał też na pokład statek organizacji pozarządowej Louise Michel.


W ośrodku rejestracji migrantów na Lampedusie przebywa obecnie ponad 1800 osób, podczas gdy miejsc jest 400. W minionych godzinach przeniesiono tam do innego miejsca pobytu 525 przybyszów.

 

Włoska agencja informacyjna ANSA podaje, że 190 rozbitków znajduje się na pokładzie łodzi Geo Barents, należącej do organizacji Lekarze bez Granic i płynącej do portu w Bari. 78 osób zostało uratowanych przez łódź Life Support w okolicach Malty. Włoskie kutry patrolowe wydobyły 7 ciał.

 

Czytaj także: Milion euro dla przemytników? Różne hipotezy w sprawie katastrofy w Kalabrii

 

Wśród migrantów są obywatele Gwinei, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali, Kamerunu, Gambii i innych krajów; także wiele kobiet i dzieci.

 

Łodzie z Tunezji

 

Coraz więcej łodzi odpływa z portowego miasta Safakis w Tunezji, pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym. Szlak ten jest ostatnio głównie wykorzystywany przez przemytników migrantów.

 


Jak informuje ANSA, tunezyjska straż przybrzeżna w ciągu trzech dni udaremniła 79 prób wyjazdu. Uratowano blisko 3 tys. osób na łodziach, znajdujących się w trudnej sytuacji w pobliżu tunezyjskich miast Safakis i Chebba. Tylko 9 osób miało obywatelstwo tunezyjskie.


Zobacz także: Włoski plan walki z nielegalną migracjąAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej