RAPORT

Pogarda

Spada zaufanie Węgrów do rządu i UE

Spadek zaufania Węgrów do rządu Viktora Orbana (fot. PAP/EPA/Olivier Matthys / POOL)
Spadek zaufania Węgrów do rządu Viktora Orbana (fot. PAP/EPA/Olivier Matthys / POOL)

Najnowsze

Popularne

Na Węgrzech tylko 39 proc. społeczeństwa ma pozytywną opinię o Unii Europejskiej, czyli o 12 punktów proc. mniej niż przed sześcioma miesiącami – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Wyraźnie spadło też zaufanie Węgrów do własnego rządu, choć i tak utrzymuje się powyżej średniej unijnej.

„Katastrofa”. Analityk o sytuacji gospodarczej i politycznej Węgier

Węgry mierzą się z bardzo wysoką inflacją, brakami paliw, blokadą unijnych środków i złą sławą na arenie międzynarodowej (po postawie Budapesztu...

zobacz więcej

Spadek poparcia dla UE na Węgrzech wynika głównie ze zmiany opinii młodych ludzi; tylko 32 proc. osób w wieku 15-24 lat ma pozytywną opinię o Wspólnocie. Ponadto 42 proc. respondentów ma opinię neutralną, a 19 proc. negatywną.

 

Sytuacja gospodarcza na Węgrzech

 

Sondaż pokazuje też, że najpoważniejsze problemy, z którymi borykają się Węgrzy, to wzrost cen i kosztów życia. Około 70 proc. społeczeństwa ocenia sytuację gospodarczą jako złą.

 

„Niezadowolenie wzrosło na Węgrzech w ciągu ostatnich sześciu miesięcy znacznie bardziej niż średnia UE” – komentuje wyniki badania dziennik „Nepszava”.

 

Czytaj także: Z powodu wysokich cen wielu Węgrów robi zakupy w Austrii


Węgrzy nie postrzegają też obecnie imigracji jako poważnego problemu.

 

Węgrzy o wojnie na Ukrainie

 

Połowa Węgrów (52 proc.) jest zadowolona z reakcji rządu Viktora Orbana na rosyjską agresję na Ukrainę, jednak w ciągu ostatniego pół roku w tym zakresie nastąpił spadek z 69 proc.

 

Czytaj także: Węgry grożą zablokowaniem przedłużenia unijnych sankcji na Rosję

 

Co najmniej połowa Węgrów zgadza się z reakcją UE na wojnę, choć odsetek ten (54 proc.) jest niższy od średniej unijnej, wynoszącej 74 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej