RAPORT

Pogarda

Niemcy chcą zapłacić reparacje za swoje zbrodnie. Zapłacić Tanzanii

Tanzańscy rekruci pod niemiecką komendą, około 1914 r. (fot. Hulton Archive/Getty Images)
Tanzańscy rekruci pod niemiecką komendą, około 1914 r. (fot. Hulton Archive/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemcy gotowe do dyskusji o reparacjach. Sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych Katja Keul zapowiedziała rozliczenie historii kolonialnej Niemiec w Tanzanii. Najwyższy czas zająć się tym problemem – oświadczyła w sobotę. Tanzania już w 2020 roku wezwała Berlin do negocjacji w sprawie reparacji.

Polska powinna płacić reparacje Niemcom? Zadziwiająca teza posłanki Lewicy [WIDEO]

Posłanka Nowej Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska w TVP Info zarzuciła rządzącym, że instrumentalizują kwestię reparacji i nie są zdolni do...

zobacz więcej

Obszar dzisiejszej Tanzanii należał w latach 1885-1918 do kolonii „Niemiecka Afryka Wschodnia”. Szacuje się, że podczas powstania Maji Maji, w którym rdzenne grupy ludności zjednoczyły się przeciwko niemieckim okupantom, zginęło nawet 300 000 afrykańskich mężczyzn, kobiet i dzieci

 

Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Katja Keul zapowiedziała rozliczenie historii kolonialnej Niemiec w Tanzanii. – Najwyższy czas zająć się tym problemem – powiedziała portalowi Table Media. 

  

Niemieckie zbrodnie w Afryce mają zostać rozliczone 

 

W niemieckich muzeach znajdują się setki czaszek, które niemieccy naukowcy przywieźli z kolonii do Niemiec – pisze portal stacji Deutschlandfunk. Zgodnie z wolą MSZ i prezesa Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego Harmanna Parzingera doczesne szczątki mają zostać zwrócone lub pochowane w odpowiednim miejscu. Chodzi również o zwrot zrabowanych dóbr kultury. 

  

„Tanzania wzywa Niemcy do negocjacji w sprawie reparacji za zbrodnie popełnione w okresie niemieckiego kolonializmu w Afryce Wschodniej” – pisały niemieckie media w 2020 roku. „Oczekuję, że rząd niemiecki zrobi tu pierwszy krok i zwróci się do nas” – powiedział wówczas gazecie „Tagesspiegel” ambasador Tanzanii w Berlinie Abdallah Possi. 

Doradca PO: Niemcom udała się denazyfikacja, z elektoratem PiS będzie łatwiej

Potrzebna jest delegalizacja Prawa i Sprawiedliwości – uważa prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog związany z Fundacją Batorego. W RMF FM...

zobacz więcej

Podkreślał, że najpierw niemiecki rząd musi oficjalnie poinformować rząd Tanzanii „o tym, ile ludzkich kości i przedmiotów kultury z obecnej Tanzanii zostało przywiezionych do Niemiec w okresie kolonialnym i gdzie są one dzisiaj”. 

  

Nie tylko Tanzania. Reparacje ma otrzymać także Namibia 

 

W ramach rozliczeń z historia kolonialną Niemiec w Afryce rząd Niemiec i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w sprawie odszkodowań dla Namibii. W grudniu minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i minister stanu ds. kultury Claudia Roth oddały Nigerii 20 cennych brązów z dawnego królestwa Beninu. Zrabowane w czasach kolonialnych dzieła sztuki przez długi czas znajdowały się w zbiorach niemieckich muzeów. 

  

„Wspaniele usłyszeć, że Niemcy planują zwrócić Tanzanii »zagrabioną sztukę« sprzed ponad 100 lat i rozpocząć dyskusję na temat reparacji. Czekamy na konstruktywne rozpoczęcie dyskusji na temat reparacji dla Polski” – napisano w piątek na Twitterowym koncie Reparations-for-Poland.com.  

Zobacz także: Po co Polakom reparacje, jak mogą uprzątnąć niemiecki grób. Kuriozalny artykuł w „FAZ” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej