RAPORT

Pogarda

Poparcie dla partii. Są wyniki najnowszego sondażu

Wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,4 proc.(fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,4 proc.(fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,4 proc. Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska z 27,9 proc. głosów. Poparcie dla obu ugrupowań zmalało – wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Premier: UE mniej chętna na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

Mam nadzieję, że 11. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji będzie przyjęty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – powiedział premier Mateusz...

zobacz więcej

Według opublikowanego w sobotę sondażu szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.


Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie) wygrałaby z wynikiem 36,4 proc., co dałoby jej 199 mandatów. Drugi rezultat uzyskałaby Koalicja Obywatelska (czyli Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska), która może liczyć na 27,9 proc. głosów i 140 mandatów.


Oba ugrupowania straciły w stosunku do poprzedniego badania z 8-9 marca. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zmalało o 0,5 proc., a dla Koalicji Obywatelskiej o 0,7 proc.

Trzecie miejsce, z wynikiem 9,9 proc., zajęłaby Konfederacja (na która składają się Nowa Nadzieja i Ruch Narodowy). Taki odsetek głosów dałby Konfederacji 40 mandatów. Poparcie dla tego ugrupowania od badania z początku marca wzrosło o 1,9 proc. Kolejne miejsce uzyskała Nowa Lewica (czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem), która zdobyłaby 8,3 proc. głosów i 29 mandatów. Poparcie dla Lewicy spadło o 0,9 proc.


Polska 2050 w sondażu uzyskała poparcie na poziomie 8,1 proc., co dawałoby jej 31 mandatów; zyskała od poprzedniego badania 1 pkt. proc. Z kolei wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej na poziomie 7,1 proc., który dawałby ludowcom 20 mandatów, oznacza spadek poparcia o 0,6 proc.


Poza Sejmem znalazłyby się Kukiz'15 (1 proc. poparcia) i AgroUnia wraz z Porozumieniem (0,9 proc.).

Tusk premierem? „Z jakiej paki?”

Politycy PiS na piątkowej konferencji prasowej zarzucili liderowi PO Donaldowi Tuskowi i jego formacji proniemiecką politykę. – Z jakiej paki...

zobacz więcej

Koalicja szansą dla PSL


Estymator zbadał także preferencje wyborcze przy założeniu, że Polska 2050 wystartuje do Sejmu wraz z PSL oraz że do walki o fotele poselskie stanie ugrupowanie Bezpartyjni Samorządowcy.


W takim układzie Zjednoczona Prawica/Kukiz'15 miałaby 36,7 proc. głosów i 198 mandatów, Koalicja Obywatelska mogłaby dostać 26-proc. poparcie i 127 mandatów. Trzecie miejsce zaś uzyskałaby koalicja Polski 2050 i PSL. Wspólna lista tych partii miałaby szansę na 14,1 proc. głosów i 65 mandatów. Konfederacja w takim układzie dostałaby 10,2 proc. głosów i 43 mandaty, a Nowa Lewica miałaby szanse na 8,8 proc. głosów i 26 mandatów.


Do Sejmu nie dostaliby się Bezpartyjni Samorządowcy (3 proc.) oraz AgroUnia i Porozumienie (0,5 proc.).


Badanie przeprowadzone przez pracownię Estymator wykonano w 23-24 marca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1048 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej