RAPORT

Pogarda

Milion dolarów za... rasizm. Potężna kara w F1

Zdaniem brazylijskiego sądu, Lewis Hamilton padł ofiarą rasistowskich ataków (fot. Getty Images)
Zdaniem brazylijskiego sądu, Lewis Hamilton padł ofiarą rasistowskich ataków (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Były trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Brazylijczyk Nelson Piquet musi zapłacić 5 milionów reali (953 tys. dolarów) kary za rasistowskie i homofobiczne komentarze wobec brytyjskiego kierowcy Lewisa Hamiltona, postanowił brazylijski sąd.

Co poszło nie tak i dlaczego wszystko? Analiza debiutu Santosa

Fernando Santos nie wjeżdżał może do Polski niczym rycerz na białym koniu, bo po Beenhakkerze i Sousie kibiców nad Wisłą omamić już niełatwo, ale...

zobacz więcej

W wywiadzie udzielonym w listopadzie 2021 roku 70-letni Piquet użył rasistowskiej obelgi odnoszącej się do siedmiokrotnego mistrza świata, komentując wypadek Hamiltona w Grand Prix Wielkiej Brytanii z Holendrem Maxem Verstappenem. Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku materiał z tym fragmentem wywiadu pojawił się w mediach społecznościowych, Hamilton wezwał do podjęcia działań w celu zmiany „archaicznego sposobu myślenia”. Piquet przeprosił Brytyjczyka i zapewnił, że jego słowa zostały źle przetłumaczone. Córka Piqueta, Kelly, jest partnerką Verstappena.


Później jednak pojawiło się inne nagranie, w którym Piquet użył rasistowskiego i homofobicznego języka wobec Hamiltona, opisując jego przegraną z Nico Rosbergiem walkę o mistrzostwo w 2016 roku.


Oskarżenie przeciwko Piquetowi zostało wniesione przez cztery grupy obrońców praw człowieka, w tym brazylijski Narodowy Sojusz LGBT+, który chciał, aby zapłacił on 10 milionów reali.


Lewis Hamilton to siedmiokrotny mistrz świata. Jest jedynym czarnoskórym zawodnikiem w stawce kierowców Formuły 1.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej