RAPORT

Pogarda

KE i Niemcy porozumiały się w sprawie unijnej regulacji dot. samochodów z silnikami spalinowymi

Fabryka BMW (fot. Jens Schlueter/Getty Images)
Fabryka BMW (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska i Niemcy ogłosiły w sobotę, że osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania kluczowego punktu planu klimatycznego UE, dotyczącego emisji CO2 z samochodów. W tekście złagodzono przepis o zakazie stosowania silników spalinowych po 2035 roku.

Koniec silników spalinowych po 2035 roku? Skuteczny sprzeciw Niemiec

Silniki spalinowe będą mogły być rejestrowane na terenie Unii Europejskiej także po 2035 roku. Niespodziewanie okoniem wobec planów UE stanęły…...

zobacz więcej

„Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami w sprawie przyszłego wykorzystania paliw syntetycznych w samochodach” – napisał na Twitterze europejski komisarz ds. środowiska Frans Timmermans.


„Od teraz będziemy pracować nad tym, aby rozporządzenie w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów zostało przyjęte jak najszybciej” – dodał.


Pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2” – wyjaśnił niemiecki minister transportu Volker Wissing.Europosłanka: Uśmiercenie silnika spalinowego nie jest dobrym pomysłem

Rynek, a nie odgórny nakaz, powinien zdecydować, czy silnik elektryczny jest lepszy od spalinowego – uważa eurodeputowana PiS Anna Zalewska,...

zobacz więcej

Niemieckie „nein” od początku


Berlin na początku marca zablokował w ostatniej chwili unijne rozporządzenie, przewidujące redukcję emisji CO2 z nowych pojazdów do zera od 2035 roku i nakładające na producentów samochodów obowiązek stosowania jedynie silników elektrycznych.


Tekst rozporządzenia był w październiku ub.r. uzgodniony między państwami członkowskimi UE i negocjatorami Parlamentu Europejskiego i został zatwierdzony w połowie lutego przez PE.


Technologia paliw syntetycznych jest kwestionowana przez organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną środowiska, które uważają ją za kosztowną, energochłonną i zanieczyszczającą środowisko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej