RAPORT

Pogarda

Walka z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Papież zatwierdził nowe procedury

Papież Franciszek (fot. Massimo Valicchia/NurPhoto via Getty Images)
Papież Franciszek (fot. Massimo Valicchia/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek zatwierdził procedury mające na celu zapobieganie i zwalczanie zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Watykan opublikował w sobotę uaktualnioną wersję listu apostolskiego Franciszka „Vos estis lux mundi” (Wy jesteście światłem świata), wydanego w 2019 roku.

Walka z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Papież zatwierdził nowe procedury

Papież Franciszek zatwierdził procedury mające na celu zapobieganie i zwalczanie zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Watykan...

zobacz więcej

Watykan wyjaśnił, że po czterech latach konsultacji z episkopatami i dykasteriami Kurii Rzymskiej papież potwierdza i ogłasza w sposób definitywny wszystkie procedury.


Najbardziej znaczącą nowością dokumentu jest rozszerzenie norm dotyczących odpowiedzialności biskupów i przełożonych zgromadzeń religijnych także na świeckich moderatorów międzynarodowych stowarzyszeń wiernych, uznanych przez Stolicę Apostolską.


Nowa wersja listu apostolskiego „Vos estis lux mundi” wchodzi w życie 30 kwietnia i „potwierdza wolę kontynuowania walki z przestępstwami” nadużyć – podkreślono w Watykanie.

Papież napisał w liście: „Przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym obrażają naszego Pana, powodując u ofiar szkody fizyczne, psychiczne i duchowe oraz szkodzą wspólnocie wiernych. Aby takie zjawiska, w jakichkolwiek formach, nie miały więcej miejsca, potrzebne jest nieustanne i głębokie nawrócenie serc, potwierdzone konkretnymi i skutecznymi działaniami, które angażowałyby wszystkich w Kościele, tak aby osobista świętość i zaangażowanie moralne mogły przyczynić się do krzewienia pełnej wiarygodności przepowiadania ewangelicznego i skuteczności misji Kościoła”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej