RAPORT

Pogarda

„Każdy będzie mógł sam zobaczyć, co pisał”. Przepisano i przetłumaczono pisma Kopernika

Publikacja ukaże się w maju (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski)
Publikacja ukaże się w maju (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy odpisali z akt kapituły warmińskiej pisma związane z Mikołajem Kopernikiem i na nowo je przetłumaczyli. Niektóre z nich dotąd w ogóle nie były tłumaczone. – Każdy będzie mógł sam zobaczyć, co pisał Kopernik – powiedział dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Andrzej Kopiczko.

Nobliści w Toruniu. 550 lat temu urodził się Kopernik

zobacz więcej

Ks. prof. Andrzej Kopiczko powiedział, że po raz pierwszy każdy zainteresowany będzie mógł poznać treść pism, które Mikołaj Kopernik redagował, jako kanclerz kapituły warmińskiej lub jako administrator dóbr kapitulnych w Olsztynie.


– Do tej pory pisma te znaliśmy głównie jako regesty. Teraz każdy będzie mógł przeczytać te dokumenty w oryginale, odpisane, ale również przetłumaczone – powiedział ks. prof. Kopiczko, pod redakcją którego powstała książka o Koperniku i jego działalności na Warmii. Premiera tej naukowej publikacji odbędzie się w maju.


Akta kapituły warmińskiej


Ks. prof. Kopiczko poinformował, że dokumenty pisane przez Kopernika zostały odpisane z akt kapituły warmińskiej. – Te akta są dziś strasznie wyblakłe, niewyraźnie zapisane, trudne do odczytania. Dzięki temu, że my odpisaliśmy je, dokładnie wiemy, jaka jest ich treść – podkreślił dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej.

Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu

Minister edukacji i nauki wziął w niedzielę w Toruniu udział w inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego przez Uniwersytet...

zobacz więcej

Tłumaczenia odpisanych z łaciny tekstów dokonał biskup senior warmiński prof. Julian Wojtkowski.


– Są dokumenty, które w ogóle nie były tłumaczone, ani w XIX, ani w XX wieku. Teksty, które były wcześniej przetłumaczone bp. Wojtkowski skolacjonował tzn. porównał je z oryginałami. To porównanie sprawiło, że do niektórych tekstów bp. Wojtkowski wprowadził czasami inną terminologię, bo jednak terminologia kościelna różni się troszeczkę od terminologii świeckiej. Jeżeli osoba świecka tłumaczy pewne dokumenty – a tak było to tej pory – to niektóre wyrazy tłumaczy inaczej – powiedział ks. Kopiczko i dodał, że takim słowem jest choćby łaciński „dominus”, które osoby świeckie tłumaczą jako „pan”. Tymczasem w terminologii kościelnej „dominus” odnosi się do księdza.


Religijny wymiar postaci Kopernika


W ocenie ks. Kopiczki przetłumaczenie lub skolacjonowanie pism Kopernika nadaje postaci astronoma nieco inny, bardziej religijny wymiar.


– Widać, że w tych pismach Kopernik używa kościelnej tytulatury w stosunku do biskupa, współbraci w kapitule, czy księży. Dotąd postrzegano Kopernika nieco w oderwaniu od tego, że był on osobą duchowną. Patrzono na niego jako astronoma, prawnika, lekarza – przyznał ks.prof. Kopiczko.

Sejm uczcił urodziny Kopernika. Kidawa-Błońska „o obrotach stref niemieckich” [WIDEO]

Sejm upamiętnił Mikołaja Kopernika przyjmując uchwałę z okazji zbliżającej się 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma. Głos z sejmowej mównicy...

zobacz więcej

Dialekt Kopernika


Ponieważ zachował się odpis tekstu z 1517 roku napisany przez Kopernika po niemiecku, także i ten tekst został przetłumaczony.


– Ten dokument w języku niemieckim jest bardzo trudny do przetłumaczenia, ponieważ mamy do czynienia z językiem staroniemieckim. Poprosiłem w tym o pomoc historyka języka niemieckiego, znawcę historycznego języka niemieckiego, pana prof. Grzegorza Chromika z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wcześniej pomagał przy tłumaczeniu niemieckich fragmentów wizytacji biskupa kardynała Andrzeja Batorego – powiedział ks. Kopiczko i dodał, że prof. Chromik dokonał także analizy językowej tego tekstu.


Wynika z niej, że Kopernik posługiwał się dialektem niemieckim, jakim mówili ludzie z toruńskiego patrycjatu.


Wśród dokumentów, które będzie można przeczytać w przygotowywanej książce będzie m.in. protokół objęcia kanonii po Mikołaju Koperniku przez jego następcę. Dokument ten jest datowany na 21 maja 1543 roku. Dokładna data śmierci Kopernika nie jest znana.


Urodzony w 1473 roku w Toruniu Kopernik większą część życia (blisko 40 lat) spędził na Warmii. To właśnie w tym regionie – w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i Fromborku – prowadził obserwacje astronomiczne i dokonywał obliczeń, dzięki którym stworzył nowy, heliocentryczny model wszechświata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej