RAPORT

Pogarda

Watykan oddał Grecji fragmenty Partenonu

Ceremonia przekazania odbyła się w Muzeum Akropolu (fot. Costas Baltas/Anadolu Agency via Getty Images)
Ceremonia przekazania odbyła się w Muzeum Akropolu (fot. Costas Baltas/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Watykan zwrócił Grecji trzy fragmenty Partenonu. Ceremonia przekazania odbyła się w Muzeum Akropolu. Partenon to świątynia poświęcona Atenie Partenos – Atenie Dziewicy. Została wzniesiona w połowie V wieku przed naszą erą z białego marmuru, tak zwanego marmuru pentelickiego.

Skarb odnaleziony w bibliotece. „Cudem ocalał podczas okupacji” [WIDEO]

Oprócz wartości duchowej ma też ciekawą historię – przechodząc z rąk do rąk, od instytucji do instytucji przetrwał m.in. czasy niemieckiej okupacji.

zobacz więcej

„Dar fragmentów Partenonu, które przez ponad dwa wieki były przechowywane w Muzeach Watykańskich, jest gestem przyjaźni i solidarności z narodem greckim” – powiedział podczas uroczystości bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.


Zwrot fragmentów jest następstwem porozumienia podpisanego 7 marca w Muzeum Watykańskim pomiędzy przedstawicielami papieża Franciszka i arcybiskupa Aten Hieronima.


Zwrócone fragmenty to
głowa chłopca, głowa mężczyzny z brodą oraz głowa konia.

Grecja domaga się od wielu lat od British Museum w Londynie zwrotu fryzów, czyli poziomych pasów dekoracyjnych Partenonu. Londyn twierdzi, że rzeźby zostały legalnie nabyte na początku XIX wieku. Grecja utrzymuje, że zostały one zrabowane, gdy kraj znajdował się pod okupacją osmańską.


Restytucja dekoracji z Partenonu jest dla Grecji sprawą bardzo wrażliwą. W Muzeum Akropolu zachowano puste miejsca zarezerwowane dla tego typu eksponatów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej