RAPORT

Pogarda

Marsz Papieski będzie całkowicie apolityczny. Szczegóły wydarzenia

Marsze Papieskie odbędą się w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (fot. Omar Marques/Getty Images)
Marsze Papieskie odbędą się w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na Marsz Papieski zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyrazić wdzięczność św. Janowi Pawłowi II. Chcemy, by był to wyraz naszej jedności, a nie element polaryzacji. Nie będzie przemówień, emblematów partyjnych, banerów. Będzie modlitwa, śpiew i słowa Jana Pawła II – powiedziała w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Małgorzata Żaryn, inicjatorka i współorganizatorka Marszu Papieskiego. Przejdzie on 2 kwietnia br. ulicami Warszawy i kilku polskich miast. – Chodzi nam o to, aby przywrócić osobę i nauczanie papieża - Polaka naszej wspólnocie oraz przywrócić nam naszą wspólnotę dzięki jego osobie – wyjaśniła.

Polonijne czuwanie ze św. Janem Pawłem II w Watykanie

2 kwietnia wieczorem na placu św. Piotra w Watykanie odbędzie się polonijne czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II. Tego dnia przypada 18....

zobacz więcej

Żaryn przypomniała, że Marsz Papieski odbędzie się 2 kwietnia, w 18. rocznice śmierci św. Jana Pawła II – w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i kilku innych miastach. Jak podkreśliła w tej inicjatywie „chodzi o to, by uczcić pamięć papieża - Polaka, przywrócić jego osobę i nauczanie naszej wspólnocie oraz przywrócić nam naszą wspólnotę dzięki jego osobie”.


Inicjatorka zaznaczyła, że „Marsz jest społeczny, organizowany oddolnie. Natomiast formalnie jako organizator występuje Centrum Życia i Rodziny”.


Zawdzięczamy mu bardzo wiele i bardzo wiele jesteśmy mu winni, nie tylko jako Kościół, ale też jako wspólnota Polaków. Swoim pontyfikatem pokazał nam zupełnie inny sposób myślenia o człowieku, o jego znaczeniu i godności, którą w pełni dopiero można zrozumieć w Chrystusie – powiedziała Żaryn, jednocześnie podkreślając, że marsz jest czymś więczej niż tylko formą reakcji na oskarżenia formułowane ostatnio pod adresem św. Jana Pawła II.

„Solidarność” murem za JPII: „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy”!

Nie było na świecie większego krzewiciela idei solidaryzmu społecznego niż Jan Paweł II. To wezwanie Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i...

zobacz więcej

Bez polityki


– Pomyśleliśmy o marszu, gdyż to chyba w tej chwili jest jedyna forma pokazania społecznej potrzeby przekazu dobra w przestrzeni publicznej. To także potrzeba pokazania, że my chrześcijanie, katolicy i ci wszyscy, którzy uznają wartości chrześcijańskie i patriotyczne – jesteśmy wspólnotą. Wymagamy szacunku dla siebie. Nie możemy już dalej pozwalać na dalsze przekraczanie granic i szarganie naszych świętości – podkreśliła inicjatorka marszu.


Jak zaznaczyła organizatorzy próbują „z całych sił uniknąć” tego, by marsz miał charakter konfrontacyjny. 


Już teraz zapowiadamy, że nie będzie żadnych przemówień, emblematów partyjnych, politycznych banerów. Bardzo o to prosimy! Będzie modlitwa, śpiew, słuchanie słów papieża. Marsz ma mieć charakter całkowicie apolityczny. Chcemy, aby ewentualna przynależność partyjna uczestników pozostała ich prywatną sprawą. I zapraszamy wszystkich! Wszystkich, którzy chcą wziąć w nim udział w dobrych intencjach – powiedziała Żaryn, wyrażając nadzieję, że „może właśnie w osobie Jana Pawła to spolaryzowane społeczeństwo będzie mogło w jakimś stopniu odnaleźć swoją wspólnotę i jedność. To on jednoczył nas w czasie swojego pontyfikatu. Pragniemy przypomnieć ten czas, kiedy byliśmy razem i czuliśmy podobnie”. 

„Większość Polaków pozostanie wierna nauczaniu Jana Pawła II”

Większość Polaków pozostanie wierna nauczaniu Jana Pawła II — ocenił zastępca przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak. Według naukowca...

zobacz więcej

Marsz w Warszawie


Marsz warszawski wyruszy o godz. 11.00 z Ronda Dmowskiego.


Przejdzie ul. Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego.


Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, zostaną złożone kwiaty. Marsz zakończy się przy archikatedrze św. Jana, gdzie o godz. 12.30 sprawowana będzie Eucharystia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej