RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda: Obywatele ukraińscy stanowią 5 proc. polskiego społeczeństwa

Prezydent udzielił wywiadu francuskiej telewizji (fot. KPRP)
Prezydent udzielił wywiadu francuskiej telewizji (fot. KPRP)

Najnowsze

Popularne

Przypuszczam, że we Francji kwestia wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie, tuż za naszą granicą, jest sprawą dosyć abstrakcyjną – to jest po prostu bardzo daleko. Ale my w Polsce mamy w tej chwili 1,6 mln oficjalnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy – ludzi, którzy uciekli przed wojną – powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI prezydent Polski Andrzej Duda. – Dzisiaj obywatele ukraińscy stanowią 5 proc. polskiego społeczeństwa – dodał. Prezydent zaapelował do Francji i wsztstkich sojuszników „by pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej”. – Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją – podkreślił.

Prezydent po powrocie z Kijowa: Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego

Nasza obecność na Ukrainie, moja i ministrów, na forum Platformy Krymskiej i w dniu flagi Ukrainy była bardzo ważna – powiedział prezydent Andrzej...

zobacz więcej

Prezydent zaznaczył, że Polska z jednej strony twardo stoi na straży własnego bezpieczeństwa i wspomaga Ukrainę, która „została w sposób niesprawiedliwy i zbrodniczy napadnięta”, z drugiej zaś reaguje na wypadki „w sposób niezwykle wyważony i ostrożny”.


W tym kontekście Duda przypomniał spokojną reakcję na wybuch w Przewodowie w woj. lubelskim przy granicy z Ukrainą, włącznie ze zbadaniem wszystkich okoliczności zdarzenia, aby niepotrzebnie nie sprowokować konfliktu.


Rosyjski neoimperializm


Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją. Niestety, jest to powrót rosyjskiego imperializmu na scenę polityczną – nazywamy go w tej chwili neoimperializmem. Rosja chce przywrócić swoją dawną strefę wpływów, chce panować nad innymi narodami – stwierdził polski prezydent.

Andrzej Duda: Nie ma zgody na rosyjskie zniewolenie

Przed przemówieniem Joe Bidena głos zabrał Andrzej Duda, który podkreślił symbolikę miejsca wystąpienia prezydenta USA. – Zamek Królewski to...

zobacz więcej

Dlatego w jego ocenie dla Polski tak ważne jest wzmacnianie potencjału wojskowego. – Realizujemy to w tej chwili, rzeczywiście dokonując zakupu broni z różnych kierunków, starając się, żeby była to broń jak najlepsza, nowoczesna i żeby jak najszybciej znalazła się w posiadaniu naszej armii – dodał.


Zbrodnie muszą być ukarane


Społeczność międzynarodowa musi być stanowcza wobec Rosji – ocenił Duda, podkreślając, że nie ma pozwolenia na zmianę granic, które sięgają II wojny światowej.


– Dlatego właśnie tak bardzo groźne jest to, co w tej chwili robi Rosja, łamiąc prawo międzynarodowe, napadając na Ukrainę w 2014 roku, ponawiając atak w 2022 roku, próbując okupować ziemie Ukrainy, mordując ludzi, burząc domy, porywając dzieci. Są to zbrodnie, za które winnych należy ukarać – dodał.


Głowa polskiego państwa potwierdziła przekazanie Ukrainie 4 myśliwców MiG-29; w sumie ma tam trafić kilkanaście maszyn. Prezydent stwierdził również, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16. – Mam nadzieję, że Ukraina – jeżeli będzie atakowała jakieś cele – zrobi to wyłącznie po to, aby się bronić, by zneutralizować obiekty o charakterze wojskowym, z których następuje atak czy też przemieszczenie sprzętu wojskowego przeciwko Ukrainie – zaznaczył prezydent.

Prezydent Duda: Agresja Rosji na Ukrainę to cios dla światowej gospodarki

Rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna; imperium napadło na sąsiedni kraj, aby mu zabrać jego ziemię i ukryte w niej bogactwa i czerpać...

zobacz więcej

Przesmyk suwalski


Polska z uwagą obserwuje krótki odcinek graniczny pomiędzy Polską a Litwą, niedaleko granicy z Białorusią i rosyjskim obwodem kaliningradzkim, który mógłby być celem prowokacji rosyjskiej – stwierdził Duda, choć jednocześnie nie wierzy w pełnoskalowy atak rosyjski przeciwko NATO.


– Naszym celem jako Unii Europejskiej i NATO jest uczynić wszystko, by Rosja zaprzestała agresji; by na powrót zaczęła respektować zasady prawa międzynarodowego, które od 2014 roku systematycznie łamie – powiedział prezydent.


Stwierdził, że bardzo by chciał mieć za wschodnią granicą „Rosję, która jest normalnym, spokojnym, uczciwym państwem demokratycznym, które chce żyć w pokoju z sąsiadami, chce się rozwijać gospodarczo, chce wspólnie budować pomyślność swoją i swojego społeczeństwa”, ale dziś jest to Rosja agresywna i imperialistyczna.

Prezydent: Dla bezpieczeństwa świata Ukraina musi zwyciężyć

Dla bezpieczeństwa Polski, Europy i świata Ukraina musi zwyciężyć. Prezydent Zełenski zapewniał, że Ukraina będzie walczyć do końca. Mija rok i...

zobacz więcej

Gwarancja stabilności i bezpieczeństwa


Więzi euroatlantyckie i silna obecność Stanów Zjednoczonych - polityczna, a także militarna – są gwarancją stabilności i bezpieczeństwa. I my dzisiaj do świata tych gwarancji właśnie chcemy należeć. Stąd mówię: tak, więcej więzi euroatlantyckich; tak, proszę bardzo, ta obecność Stanów Zjednoczonych przechodząca w efekcie także w relacje gospodarcze jest dla nas pozytywna – powiedział Duda.


Latem prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej