RAPORT

Pogarda

Imigrant skazany za napaść na Polaków w Rimini może niedługo wyjść z więzienia. Chce rewizji procesu

Kongijczyk Guerlin Butungu żąda przeglądu procesu (fot. PAP/EPA/MANUEL MIGLIORINI)
Kongijczyk Guerlin Butungu żąda przeglądu procesu (fot. PAP/EPA/MANUEL MIGLIORINI)

Najnowsze

Popularne

Skazany prawomocnie we Włoszech na 16 lat więzienia sprawca brutalnego napadu na dwoje polskich turystów w Rimini, Kongijczyk Guerlin Butungu, żąda przeglądu procesu – podała włoska agencja informacyjna ANSA. Według jego adwokatów poprzedni proces nie był sprawiedliwy, „ponieważ odmówiono mu prawa do obrony w jego ojczystym języku”.

Napad na Polaków w Rimini: włoski Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie sprawcy

12 grudnia włoski Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie złożone przez sprawcę brutalnego ataku na dwoje Polaków i gwałtu w Rimini. Kongijczyk Guerlin...

zobacz więcej

W grudniu 2019 r. włoski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 16 lat więzienia wymierzony Butungu przez sądy dwóch niższych instancji.

 

Napaść na Polaków

 

Sprawa dotyczy głośnych wydarzeń z lata 2017 r., gdy mężczyzna i kobieta z Polski przebywający na wakacjach zostali napadnięci na plaży Miramare w Rimini w nocy przez czteroosobowy gang z Kongijczykiem na czele.

 

Młoda Polka została wielokrotnie zgwałcona, a jej partner ciężko pobity i zraniony szkłem.


Butungu, jedyny pełnoletni członek tego gangu, przybył do Włoch pontonem jako imigrant i otrzymał tzw. ochronę humanitarną. Opuścił jednak ośrodek dla migrantów, gdzie zdobywał wykształcenie zawodowe, i wszedł na drogę przestępczą.

 

Czytaj także: Szukała pracy w Rimini. Polka została pobita do krwi


Trzej pozostali sprawcy to nieletni synowie imigrantów z Maroka i Nigerii, mieszkający w regionie Emilia-Romania. Zostali skazani przez sąd dla nieletnich na 9 lat i 6 miesięcy więzienia.

„Jak hieny nad zdobyczą”. Ofiara o sprawcach gwałtu w Rimini

Trzej nieletni skazani na kary po 9 lat i 8 miesięcy więzienia za gwałt i napaść na dwoje polskich turystów w Rimini oraz za dwa inne napady,...

zobacz więcej

Sprawa napaści na polskich turystów w Rimini, odwiedzanym co roku przez miliony ludzi, wstrząsnęła Włochami i wywołała w tym kraju falę oburzenia, a także dyskusję na temat przestępczości wśród imigrantów.

 

Wniosek o rewizję procesu

 

Adwokaci skazanego Liliana Lotti i Antonio Miraglia ze stowarzyszenia „Nessuno escluso” (nikt wykluczony) twierdzą, że proces w pierwszej instancji przed sądem w Rimini mógłby być anulowany. Zapowiedzieli złożenie wniosku o rewizję procesu wraz z uzasadnieniem, że Butungu nie mówił wtedy dobrze po włosku, a przesłuchiwany był bez tłumacza. Chodzi o przesłuchanie na komisariacie w Rimini oraz w więzieniu w Pesaro z udziałem prokuratora.

 

– Jeśli rewizja procesu przebiegnie tak, jak mamy nadzieję, to Butungu będzie natychmiast wolnym człowiekiem – twierdzą prawnicy skazanego.

 

Czytaj także: Włoski Sąd Najwyższy zajął się gwałcicielem z Rimini


– W więzieniu w Padwie znalazł nowy wymiar. Rozwinął talent do śpiewu, zdobył dyplom, pracuje z niepełnosprawnymi. Od zawsze uważał się za niewinnego, jeśli chodzi o gwałt na plaży – powiedział adwokat Miraglia z miejscowości Santa Maria Capua Vetere.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej