RAPORT

Pogarda

Polski obywatel zginął na Ukrainie. Był żołnierzem

Polski obywatel zginął na Ukrainie (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)
Polski obywatel zginął na Ukrainie (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W piątek zginął kolejny żołnierz Ukrainy-obywatel Polski, a dwaj, którzy zostali ranni kilka dni temu, wciąż są w stanie poważnym – przekazał w piątek w mediach społecznościowych minister w KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk: Ranny na Ukrainie wolontariusz zostanie przetransportowany do Polski

Gdy tylko będzie to możliwe, ranny na Ukrainie polski wolontariusz zostanie przetransportowany do Polski na dalsze leczenie przez Zespół Pomocy...

zobacz więcej

W rozmowie z PAP Dworczyk zaznaczył, że dwaj ranni żołnierze, także polscy obywatele, są w stanie, który uniemożliwia ich transport.


Minister dodał też, że jeden z rannych w ubiegłym tygodniu na Ukrainie wolontariuszy dotarł do Polski, a drugi został przewieziony z Dniepru do Kijowa.


„Lekko ranny wolontariusz dotarł do Polski. Wolontariusz ciężko ranny został przewieziony z Dniepru do Kijowa. Niestety to nie jest dobry czas. Dziś zginął kolejny żołnierz Ukrainy-obywatel Polski, a dwóch kilka dni temu rannych wciąż jest w stanie poważnym” – napisał Dworczyk na Twitterze. Podziękował też Zespołowi Pomocy Humanitarno-Medycznej.Także polska inicjatywa pomocowa Nehemiasz poinformowała, że jeden z wolontariuszy (lżej ranny) jest już w Polsce. Zaznaczono, że drugi wolontariusz ma zostać przewieziony do innego miasta na Ukrainie w celu dalszego leczenia i późniejszej ewakuacji do Polski. Jak podkreślono, jego stan wciąż jest określany jako poważny, ale stabilny, a nad ewakuacją czuwa Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej, który utrzymuje także bieżący kontakt z rodzinami obu wolontariuszy.

Wolontariusze szyją i wysyłają siatki maskujące dla obrońców Ukrainy [WIDEO]

Wolontariusze Fundacji Ptach codziennie spotykają się we Wrocławiu, by robić siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Około 300 takich siatek...

zobacz więcej

Ostrzał polskich wolontariuszy na Ukrainie


O sprawie rannych wolontariuszy poinformowała w ubiegłą sobotę PAP właśnie Inicjatywa Nehemiasz. Z informacji przez nich podanych wynikało, że załoga dwóch doświadczonych wolontariuszy wyruszyła 14 marca do obwodu donieckiego z pomocą dla ukraińskiego organizacji pozarządowej, we współpracy z którą dostarczała dary na miejscu. 


„Podczas ostatniego postoju nastąpił ostrzał rakietowy i obaj wolontariusze odnieśli obrażenia. Zostali natychmiast ewakuowani zgodnie z procedurami medycznymi. Obaj przebywają w szpitalu, daleko od linii frontu (...). Obaj wolontariusze są ranni: stan jednego określono jako lekki, a drugiego jako poważny, ale stabilny” – podała w oświadczeniu inicjatywa.

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w samochód, którym jechali dwaj obywatele Polski, został trafiony przez rosyjski pocisk, gdy zmierzali oni do miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim. 


„Rosyjski pocisk trafił w busa polskich wolontariuszy, którzy przywieźli pomoc humanitarną do Czasiw Jaru. Dwóch ochotników zostało rannych. Jeden z nich został ewakuowany do szpitala w (mieście) Dnipro przez Centrum Ratowania Życia. Życzę pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia” – napisał Heraszczenko na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej