RAPORT

Pogarda

Polacy... i długo, długo nikt. Jakie narody Ukraińcy uważają za najbliższe historycznie?

Większość Ukraińców uważa, że najbliżsi im są historycznie Polacy (fot. Shutterstock/Tomasz Bidermann)
Większość Ukraińców uważa, że najbliżsi im są historycznie Polacy (fot. Shutterstock/Tomasz Bidermann)

Najnowsze

Popularne

Zdecydowana większość Ukraińców uważa, że najbliżsi im są historycznie Polacy. Na drugim miejscu plasują się Rosjanie, jednak sądzi tak cztery razy mniej respondentów – podaje Biełsat, powołując się na portal hromadske.ua.

Jaki jest stosunek Polaków do uchodźców z Ukrainy? Zobacz wyniki

40 proc. Polaków przyznało w najnowszym badaniu, że ich stosunek do obywateli Ukrainy w Polsce jest „bardzo pozytywny” lub „raczej pozytywny”. Jak...

zobacz więcej

Ukraiński portal prezentuje wyniki badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. Wynika z nich, że 63 proc. mieszkańców Ukrainy uważa Polaków za historycznie bliskich. Taką opinię na temat Rosjan podziela jedynie 12 proc. Ukraińców, na temat Białorusinów – 2 proc. Węgrzy, Amerykanie, Bułgarzy i Czesi zostali uznani za pokrewne narody przez mniej niż po 1 proc. Ukraińców. Kolejne 17 proc. respondentów nie udzieliło odpowiedzi lub zaznaczyło rubrykę „trudno powiedzieć”.


Polacy są uważani za najbliższych historycznie przez mieszkańców wszystkich regionów. Liczba ta jest najwyższa na zachodzie i wynosi 70 proc. Jednak w innych regionach Polacy również z dużą przewagą zajmują pierwsze miejsce. Na przykład na wschodzie potwierdziło to 49 proc. badanych, 22 proc. z kolei wskazało na Rosjan. A w centrum i na południu badany wskaźnik wyniósł dla Polaków odpowiednio 65 proc. i 61 proc., a dla Rosjan 13 proc. i 14 proc. 

Ukraińcy o Polakach, Niemcach i Rosjanach. Miażdżący sondaż

Grupa Socjologiczna Rating, ukraińska pozarządowa organizacja badawcza, zapytała Ukraińców o ich nastawienie do obcych państw. Nasz kraj jako...

zobacz więcej

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadził badanie w dniach 19–27 stycznia na zlecenie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej. Łącznie przeprowadzono wywiad telefoniczny z 2004 dorosłymi mieszkańcami Ukrainy. 


Socjolodzy wykorzystali próbę numerów telefonów komórkowych wygenerowanych losowo. Wyniki odpowiadają strukturze wieku i płci ludności zamieszkującej Ukrainę zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystyki na dzień 1 stycznia 2022 r. Błąd statystyczny nie przekracza 2,2 proc. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej