RAPORT

Pogarda

Strajk w Niemczech. Związki zawodowe chcą sparaliżować duże sektory transportu publicznego

Strajk związków zawodowych obejmie kolej, lotniska i autostrady (fot.  Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)
Strajk związków zawodowych obejmie kolej, lotniska i autostrady (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Związki zawodowe domagają się podwyżki płac w wysokości 10,5–12 proc. Zapowiedź strajku spotkała się z dużą krytyką w całym kraju. Związki działają „wbrew woli milionów obywateli Niemiec” – podkreślił Dirk Engelhardt, prezes Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarowego i Logistyki (BGL).

Bez startów i lądowań. Strajk na lotnisku Berlin-Brandenburg

Od rana trwa strajk ostrzegawczy na lotnisku w Berlinie. W strajku zorganizowanym przez związek zawodowy Verdi biorą udział pracownicy spółek...

zobacz więcej

Poprzez ogólnokrajowy strajk ostrzegawczy na masową, ogólnokrajową skalę związki zawodowe Verdi oraz związki pracowników kolei chcą sparaliżować duże sektory transportu publicznego. Dotknięty zostanie ruch pociągów dalekobieżnych i regionalnych, drogi wodne, porty oraz autostrady – informuje „Tagesschau”. Związki domagają się podwyżki płac w wysokości 10,5–12 proc.


„Chaos zaopatrzeniowy”

 

Jak podaje niemiecki portal, przed chaosem w zaopatrzeniu towarowym tego dnia ostrzegają stowarzyszenia transportowców i logistyki.

 

Prezes Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarowego i Logistyki (BGL) Dirk Engelhardt podkreślił, że związki zawodowe pracowników sektora publicznego, zapowiadając na poniedziałek strajk o tak dużej skali, działają „wbrew woli milionów obywateli Niemiec”.

 

Czytaj także: Strajki na lotniskach w Niemczech. Utrudnienia dla kilkudziesięciu tysięcy pasażerów


Engelhardt przestrzegł też przed pojawieniem się „chaosu zaopatrzeniowego”, ponieważ strajk „masowo uderzy” w kierowców ciężarówek i samochodów dostawczych, wywołując bałagan w dostawach i powodując „szkody w wysokości dziesiątek milionów euro, jeśli towary nie będą mogły być dostarczone na czas”. 

Niemcy piloci strajkują; żądają m.in. skrócenia maksymalnego czasu pracy

Rozpoczął się jednodniowy strajk pilotów linii Eurowings, wchodzącej w skład grupy Lufthansa – poinformował rzecznik związku zawodowego pilotów...

zobacz więcej

Prezes BGL zaapelował do ministerstwa transportu, by zniosło zakaz poruszania się po drogach dla ciężarówek w najbliższą niedzielę.

 

Cios w przedsiębiorstwa

 

Jak podkreśla „Tagesschau”, poniedziałkowych strajków obawia się wiele małych i średnich przedsiębiorstw. „Firmy oraz społeczeństwo nie powinny stawać się zakładnikami żądań, które nie są celowe w obecnej sytuacji gospodarczej” – ocenił Markus Jerger, szef Federalnego Stowarzyszenia Małych i Średnich Firm (BVMW).

 

Jego zdaniem żądania związków zawodowych sektora publicznego są „zagrożeniem dla egzystencji wielu małych i średnich firm, które już teraz borykają się z trudnościami wynikającymi z problemów z łańcuchami dostaw, rosnącymi cenami energii i surowców oraz brakiem wykwalifikowanych pracowników”.

 

Czytaj także: Strajki na lotniskach w Niemczech. Lufthansa odwołuje ponad 1000 lotów


Także stowarzyszenie linii lotniczych Barig, do którego należy większość niemieckich przewoźników, skrytykowało działania związków jako „nieodpowiedzialne”. „Masowe ograniczenie mobilności utrudni ruch, transport towarów i ważne dostawy pomocy humanitarnej” – skomentował Michael Hoppe, szef Barig.

 

Utrudnienia na niemieckich lotniskach

 

Poniedziałkowymi strajkami zostaną objęte prawie wszystkie niemieckie lotniska. Pasażerowie Lufthansy już od niedzieli muszą być przygotowani na poważne utrudnienia. Z lotniska w Monachium nie będą odbywały się żadne loty Lufthansy oprócz lotów humanitarnych – poinformował przewoźnik. Lufthansa zakłada jednak, że loty już we wtorek będą odbywać się „tak normalnie, jak to tylko możliwe”. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej