RAPORT

Pogarda

Uciekli z więzienia prosto do baru. Szybko wrócili za kratki

Dwaj Amerykanie po ucieczce z więzienia poszli prosto do baru (fot. Shutterstock/kittirat roekburi)
Dwaj Amerykanie po ucieczce z więzienia poszli prosto do baru (fot. Shutterstock/kittirat roekburi)

Najnowsze

Popularne

Uciec z więzienia zwykle nie jest łatwo, ale jeszcze trudniej jest po ucieczce schować się w takim miejscu, do którego nie trafi pościg. O wyszukanie takiej kryjówki nie postarali dwaj osadzeni, którzy zbiegli z zakładu karnego w Newport News w stanie Wirginia. Nie bardzo im zresztą na tym zależało.

Para morderców uciekła z więzienia w Nowym Jorku. Przekopali się do kanałów

Historia rodem z filmów sensacyjnych: dwóch morderców, skazanych na dożywocie i 25 lat więzienia, uciekło zza krat, robiąc podkop do kanałów i...

zobacz więcej

Jak podało biuro szeryfa Newport News, do śmiałej ucieczki z tamtejszego więzienia doszło w poniedziałek 20 marca. Nie była to wyrafinowana operacja. Zbiegli, 37-letni John M. Garza i 43-letni Arley V. Nemo, prymitywnymi narzędziami zrobili dziurę w ścianie swojej celi, która była jednocześnie zewnętrzną ścianą więzienia


Strażnicy zorientowali się, że brakuje dwóch więźniów podczas rutynowego liczenia wieczornego. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyźni wykorzystali słaby punkt w projekcie więzienia – za pomocą narzędzia zrobionego ze szczoteczki do zębów i jakiegoś metalowego przedmiotu dokopali się do prętów zbrojeniowych w ścianie. Tymi prętami powiększyli otwór w murze i wydostali się z celi. Potem wystarczyło tylko przeskoczyć ogrodzenie.


Lokalne władze poprosiły okolicznych mieszkańców o pomoc w odnalezieniu zbiegów. Apel szybko przyniósł pozytywny efekt, bo mężczyźni już we wtorek zostali namierzeni. Nie ukrywali się przed pościgiem – siedzieli w barze IHOP w pobliskim Hampton. Klienci wezwali policję i zbiegowie zostali szybko schwytani. 


„Widzę coś – mówię coś” 


– Jestem wdzięczny obywatelom, którzy zauważywszy w restauracji Garzę i Nemo, powiadomili organy ścigania. To dobry przykład, jak skuteczna jest postawa „widzę coś – mówię coś” – powiedział w komunikacie prasowym Gabe Morgan, szeryf Newport News.


Biuro szeryfa zapewniło, że zespół oficerów i inżynierów analizuje incydent, by usunąć słabe punkty konstrukcji budynku więzienia i zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości. Prowadzone jest też postępowanie wewnętrzne w celu wykrycia zaniedbań w systemie bezpieczeństwa. Obu zbiegom zostaną postawione zrzuty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej