RAPORT

Pogarda

USA nałożyły kolejne sankcje na Białoruś. Obejmują m.in. transport lotniczy Łukaszenki

Nowe sankcje na Białoruś (fot.  Contributor/Getty Images)
Nowe sankcje na Białoruś (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Białoruś. Obejmują one przedsiębiorstwa państwowe, przedstawicieli rządu i transport lotniczy Alaksandra Łukaszenki – prezydenckiego boeinga 737. Nowymi sankcjami objęto łącznie trzy podmioty i dziewięć osób. Polska zaś ubiega się o uszczelnienie sankcji unijnych względem Białorusi.

Unijne sankcje dla Białorusi? „Jesteśmy blisko”

Coraz bliżej przyjęcia nowych unijnych sankcji na białoruski reżim. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że chodzi o objęcie Mińska takimi...

zobacz więcej

Departament Skarbu poinformował, że sankcje nałożono w związku z brutalnymi działaniami wobec ruchu prodemokratycznego i społeczeństwa obywatelskiego, które uaktywniło się po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r.


„Działania te podkreślają również gotowość Stanów Zjednoczonych do pociągnięcia reżimu w Mińsku do odpowiedzialności za współudział w wywołanej przez Rosję wojnie przeciwko Ukrainie” – dodano w komunikacie amerykańskiego Departamentu Skarbu.


Jak zaznaczono, nowe sankcje zbliżają Stany Zjednoczone do międzynarodowych sojuszników i partnerów.

 

„Reżim Łukaszenki zapłaci cenę za fatalne traktowanie własnych obywateli i pomoc reżimowi Putina” – zapewnia Departament Skarbu.


OBWE zbada przestrzeganie praw człowieka na Białorusi

Rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel poinformował też w czwartek, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ustanowi specjalną misję do zbadania sytuacji praw człowieka na Białorusi na wniosek USA i 37 innych krajów.

 

Czytaj także: Ambasadorowie państw UE uzgodnili przedłużenie sankcji wobec Białorusi

 

„Misja ekspertów będzie miała mandat do oceny przestrzegania przez Białoruś zobowiązań wobec OBWE i tego, w jaki sposób postępowanie reżimu Łukaszenki negatywnie wpłynęło na społeczeństwo obywatelskie Białorusi, wolność prasy, rządy prawa oraz możliwość funkcjonowania demokratycznych instytucji i procesów” – napisał w oświadczeniu Patel.

Nowe sankcje na Białoruś. „Polska zasługuje na całkowitą solidarność”

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem...

zobacz więcej

Na początku marca Łukaszenka podpisał poprawki do przepisów prawa karnego, które przewidują m.in. możliwość skazywania urzędników i wojskowych na karę śmierci za zdradę stanu, a także odpowiedzialność karną za „dyskredytację armii”.

 

Wśród innych zmian jest wprowadzenie odpowiedzialności karnej za „propagowanie terroryzmu” i „dyskredytowanie armii”, a także złamanie przepisów dotyczących ochrony tajemnicy państwowej. 

 

„Opowiadamy się za sankcjami na Białoruś”

Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej od 23 do 24 marca, odniósł się w czwartek do kwestii sankcji na Białoruś.

 

– Uważamy, że sytuacja, w której jest możliwe obchodzenie sankcji – w wielu elementach, czy to eksportu samochodów, handlu elektroniką, dronami, meblami, poprzez to, że te sankcje pozostają niespójne – nie może być tolerowana. Dlatego domagamy się, by na różnych poziomach te sankcje uszczelniać – podkreślił minister.

 

Czytaj także: Sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję przyjęte przez Unię Europejską


– Uszczelnienie sankcji to także wprowadzenie na Białoruś analogicznych sankcji do tych, jakie obowiązują w stosunku do Rosji – powiedział Szynkowski vel Sęk

 

Jak wskazał, temat sankcji na Białoruś jest stale podnoszony przez Polskę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej