RAPORT

Pogarda

Kolejny kraj bez TikToka i Netflixa na służbowych telefonach

Francuscy urzędnicy nie będą mogli korzystać z TIkToka na służbowych telefonach (fot. Shutterstock/Primakov)
Francuscy urzędnicy nie będą mogli korzystać z TIkToka na służbowych telefonach (fot. Shutterstock/Primakov)

Najnowsze

Popularne

Rząd Francji zakazał w piątek ze skutkiem natychmiastowym instalowania i używania tzw. aplikacji rozrywkowych, w tym TikToka i Netflixa, na telefonach służbowych urzędników państwowej służby cywilnej – poinformował dziennik „Le Figaro”, powołując się na ministerstwo cyfryzacji.

Oskarżony o służenie Chinom. Szef TikToka zeznawał przed Kongresem

Oskarżenia o służenie interesom Komunistycznej Partii Chin, krzywdzenie dzieci, niszczenie społeczeństwa oraz wezwania do zakazania TikToka...

zobacz więcej

Aplikacje te „nie posiadają wystarczającego poziomu cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, aby mogły być wdrażane na urządzeniach rządowych” – informuje komunikat ministra transformacji i służb publicznych Stanislasa Gueriniego. Zwolnienia z zakazu mają być udzielane „ze względu na potrzeby zawodowe”.


„Rząd ma obowiązek chronić Francję przed ewentualnym atakiem na jej bezpieczeństwo i suwerenność” – dodał minister cyfryzacji Jean-Noel Barrot, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.


Zakaz dotyczy 2,5 mln urzędników służby cywilnej. Telefony osobiste urzędników nie są nim objęte.


„Francja idzie w ślady Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Belgii, które w imię ostrożności zakazały używania TikToka na telefonach komórkowych urzędników państwowych i członków swoich rządów” – komentuje „Le Figaro”.


Jak podkreśla dziennik, pełna lista zakazanych aplikacji rozrywkowych nie jest znana. Wiadomo, że oprócz TikToka i Netflixa znajduje się na niej również popularna gra Candy Crush.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej