RAPORT

Pogarda

Tłuści oligarchowie się pasą, reszta coraz biedniejsza. Rosyjska klasa średnia zanika

Bieda w Rosji nie dotyczy wszystkich (fot.  Mikhail Svetlov/Getty Images; Spencer Platt/Getty Images)
Bieda w Rosji nie dotyczy wszystkich (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Klasa średnia w Rosji będzie się kurczyła, a nierówności społeczne będą rosły w najbliższych latach, jak wynika z ekonomicznej analizy przeprowadzonej przez rosyjskich ekspertów. Opublikowane w tym tygodniu badanie przedstawia cztery możliwe scenariusze zmian poziomu życia Rosjan od teraz do 2030 r.

Podsłuchy rosyjskich żołnierzy. Pierwszy raz zobaczyli uliczne latarnie i ekspres do kawy

Niemiecki politolog i ekspert ds. Europy Wschodniej Sergej Sumlenny zaznaczył, że w wielu rozmowach z rodzinami rosyjscy żołnierze opowiadają, jak...

zobacz więcej

Badanie zostało opracowane przez ekspertów z Instytutu Polityki Społecznej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie, jednej z głównych rosyjskich instytucji edukacyjnych. Badanie, oparte na ankiecie przeprowadzonej w 2022 r. wśród ekspertów z instytucji gospodarczych, przedsiębiorstw i organizacji publicznych, stwierdza, że tylko połączenie globalnego wzrostu gospodarczego i złagodzenia sankcji wobec Rosji, nałożonych przez Zachód z powodu tego, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, może poprawić realne dochody i zmniejszyć ubóstwo.


Klasa średnia ucierpi w każdym przypadku, nawet jeśli presja sankcji zostanie zmniejszona, stwierdza badanie. Gospodarka Rosji okazała się nadspodziewanie odporna w obliczu ostrych zachodnich sankcji w zeszłym roku, ale powrót do poziomu dobrobytu sprzed konfliktu może być daleki, ponieważ więcej wydatków rządowych jest kierowanych na wojsko. 


Najbardziej optymistyczny


Najbardziej optymistyczny scenariusz badania przewiduje, że realne dochody przekroczą poziom z 2021 r. o około 2 proc. w 2030 r., a ubóstwo spadnie poniżej 10 proc. z 11,8 proc. w 2022 r. W tym scenariuszu wielkość klasy średniej nadal spadłaby do 14–31 proc. do 2030 r. z obecnych szacunków 20–50 proc.

Kanada zgadza się na eutanazję z powodu ubóstwa. „Chcę żyć, ale nie chcę żyć biednym”

65-letni Kanadyjczyk zwrócił się do państwa o pomoc w zabiciu siebie podając jako powód ubóstwo. Rząd, który w maju obciął mu pomoc socjalną...

zobacz więcej

„Tak więc nawet w najbardziej korzystnym rozwoju wydarzeń można spodziewać się zmniejszenia się klasy średniej oraz społecznego i psychologicznego dobrostanu ludności” – piszą autorzy badania.


Wielcy jeszcze więksi


Pogarszające się scenariusze przewidują ostatecznie spadek realnych dochodów do 2030 r. i ubóstwo zbliżające się do 20 proc. „Z jednej strony nastąpi wzrost koncentracji bogactwa i dalszy rozłam na »górze«, a z drugiej strony skurczenie się nierówności poniżej poprzez zbliżenie się warstw średnich (lub dawniej średnich) do ubogich” – mówią autorzy.


Rosnące nierówności we wszystkich czterech scenariuszach mogą prowadzić do wzrostu napięć społecznych. Wszystkie cztery scenariusze przewidują, że coraz więcej funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa będzie spadać do klasy średniej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej