RAPORT

Pogarda

Dar serca dla rodaków. Paczki wielkanocne dla Polaków dojechały na Wileńszczyznę

Dary dla Polaków na Litwie (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Dary dla Polaków na Litwie (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Z Polski na Litwę dotarło ponad 600 paczek z darami wielkanocnymi w ramach akcji „Paczka dla Rodaka”. Trafiają one obecnie do najbardziej potrzebujących Polaków na Wileńszczyźnie oraz do ośrodków kultury i do szkół.

Paczki dla Polaków żyjących na Litwie i Ukrainie. PFN o akcji Rodacy Bohaterom

Polska Fundacja Narodowa wsparła przygotowywanie i przekazywanie paczek Polakom żyjącym na Litwie i na Ukrainie w ramach kolejnej edycji akcji...

zobacz więcej

Potrzebujących Polaków na Litwie z roku na rok jest coraz więcej – powiedział Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości, która organizuje akcję „Paczka dla Rodaka”.

 

Potrzeby Polaków na Wileńszczyźnie


– Wielkanoc w tym roku jest dla nas olbrzymim wyzwaniem. Mamy 660 paczek rodzinnych i 140 paczek z artykułami gospodarstwa domowego, przyborami szkolnymi oraz z nowymi ubraniami i wiemy, że to nadal za mało – wyjaśnił.


W paczkach znajdują się też produkty żywnościowe o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, takie jak oleje, makarony, kasze czy konserwy.

 

Wysoka inflacja na Litwie

 

Wojciech Woźniak zwraca uwagę na to, że inflacja na Litwie jest wyższa niż w Polsce, dlatego pomimo że koszt paczki w naszym kraju wynosi około 100 zł, to po przekroczeniu granicy jej wartość wzrasta do równowartości 150 zł.


Jednak akcja „Paczka dla Rodaka” to również okazja do spotkania z Polakami, którzy mieszkają na Wileńszczyźnie. Zwraca na to uwagę wolontariuszka Agnieszka Morgiewicz, która przyjechała z Grudziądza.

 

Czytaj także: Wolontariusze „Paczki na Kresy” zwiedzą Wileńszczyznę


– Wiemy, że te produkty są potrzebne, ale tak samo ważne jest, aby przyjechać, porozmawiać i spędzić trochę czasu oraz przekazać to polskie serce – mówi wolontariuszka.


Paczki z darami z Polski będą przekazywane na Wileńszczyźnie do niedzieli.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej