RAPORT

Pogarda

Morawiecki: Nigdy więcej nie pozwolić, by nienawiść doprowadziła do ludobójstwa

Mateusz Morawiecki (fot.  PAP/Andrzej Lange)
Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Nigdy więcej nie wolno pozwolić, by naród czy grupa ludzi była nękana i prześladowana z powodu swojego pochodzenia, wyznania, języka, religii czy przekonań. Nigdy więcej nie wolno pozwolić, aby ludzka nienawiść, faszyzm, imperializm, nacjonalizm i nietolerancja doprowadziły do ludobójstwa – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Zostali zamordowani za ratowanie Żydów. Znamy datę beatyfikacji rodziny Ulmów

Beatyfikacja sług Bożych Józefa i Wikorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej – poinformowała archidiecezja...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzisiejsza data jest „szczególna”, gdyż „przypomina nam o ogromnej odwadze i bohaterstwie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, ryzykując życie swoje i swoich rodzin, ratowali współobywateli Rzeczypospolitej – Żydów”. 


Premier stwierdził, że „jeden z najbardziej symbolicznych aktów odwagi tamtych czasów prezentuje historia rodziny Ulmów z Markowej”.


„Józef i Wiktoria Ulmowie mieli pięcioro dzieci i mieszkali w małej wiosce Markowa na Podkarpaciu. Kiedy niemieckie oddziały okupacyjne zaczęły przeprowadzać masowe deportacje i mordy na Żydach, Ulmowie postanowili pomóc swoim sąsiadom - żydowskiej rodzinie Goldmanów z Łańcuta. Zapłacili za to najwyższą cenę” – napisał Morawiecki, przypominając, że „24 marca 1944 r. z rąk Niemców zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi”.


„Za swoją postawę i męczeńską śmierć zgodnie z decyzją Papieża Francisza, Rodzina Ulmów zostanie beatyfikowana 10 września 2023 r.” – podkreślił Morawiecki. Dodał, że „jest to pierwszy przypadek, gdy Kościół katolicki uznaje za świętych nie tylko małżonków, ale również ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone”.

„Zawołani po imieniu” – spotkanie rodzin osób zamordowanych za pomoc Żydom [WIDEO]

Rodziny osób pomordowanych za pomoc Żydom spotkały się w Warszawie na II Zjeździe Rodzin „Zawołanych po imieniu”. Zjazd ma integrować społeczność i...

zobacz więcej

Lekcje na przyszłość


„Takich aktów odwagi były tysiące – jedne zakończyły się śmiercią pomagających, inne miały szczęśliwy finał. Wiele z nich wciąż pozostaje nieodkrytych, ale przypomina o nich Instytut Pileckiego swoim programem »Zawołani Po Imieniu«” – napisał szef rządu.


Premier podkreślił, że „nigdzie na świecie i okupowanej Europie, za zwykły akt dobroci serca, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi, nie groziła rozszerzona kara śmierci. A w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce groziła. Polacy ginęli, bo »zachowali się jak trzeba«. Mimo to – nie bali się masowo pomagać. Musimy o tym pamiętać, przypominać – i apelować o zadośćuczynienie za tamte zbrodnie!”. 


„Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Ofiarom, a hańba katom i oprawcom” – napisał Morawiecki. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej