RAPORT

Pogarda

Sejm. Protest Hartwich zakończony

Posłanka KO Iwona Hartwich (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Posłanka KO Iwona Hartwich (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych w naszym kraju – oświadczyła posłanka KO Iwona Hartwich. – Nasz postulat podniesienia renty socjalnej nie został zrealizowany; osoby niepełnosprawne są na szarym końcu łańcucha pokarmowego – stwierdziła.

Kancelaria Sejmu do Donalda Tuska: Stop fake news

„Panie Donaldzie Tusku, stop fake news. Uczestnicy akcji protestacyjnej w Sejmie już 12 marca otrzymali propozycję korzystania z Hotelu Poselskiego...

zobacz więcej

Niepełnosprawni i ich opiekunowie przebywali w Sejmie od 6 marca. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto.


Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, który miałby zrealizować ich postulat. 


W czwartek posłanka KO Iwona Hartwich poinformowała na Facebooku, że z powodów zdrowotnych protestujący opuszczą gmach Sejmu. Na piątkowej konferencji prasowej podziękowała wszystkim osobom, które wsparli protest. Przypomniała także o sytuacji oiepełnosprawnych. 


Omdlenia i koniec protestu 


– Przez 19 dni patrzyła na nas cała Polska. Osoby niepełnosprawne są na szarym końcu łańcucha pokarmowego. Spotkaliśmy się ze strony PiS z kompletną znieczulicą, bezdusznością, brakiem współczucia i brakiem szacunku – powiedziała Hartwich.

Protest osób z niepełnosprawnością w Sejmie. Dziwne zachowanie poseł Hartwich [WIDEO]

Trzeci dzień w Sejmie trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Zgromadzeniem dyryguje posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona...

zobacz więcej

– Po incydencie, który miał miejsce dwa dni temu, kiedy z braku powietrza, bo nie pozwolono uchylić okna, omdlały nam dwie mamy, podjęliśmy decyzję, że zawieszamy protest w Sejmie, ale nie kończymy batalii o dobro najsłabszych w naszym kraju – podkreśliła posłanka KO. 


Pikieta poparcia 


Poinformowała, że obywatelski projekt ustawy w sprawie podwyższenia renty socjalnej został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.


– Już dziś zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich rodziny, osoby wspierające z całej Polski, na pikietę poparcia w dniu procedowania. O terminie państwa powiadomimy – zapowiedziała Hartwich. 


Głos podczas konferencji zabrał też m.in. syn posłanki Jakub Hartwich.


– Jest mi wstyd, że moje państwo, mój kraj nie wspiera takich osób jak my, osób słabszych i niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że to się w przyszłości zmieni. Uświadomiliśmy społeczeństwo, które mam nadzieję, już się od nas nie odwróci – powiedział.

Kiedy projekt ustawy o asystencji osobistej? Odpowiada wiceminister Wdówik

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik powiedział w TVP Info, że w ciągu najbliższych dni powinien zostać zaprezentowany projekt...

zobacz więcej

Nowe świadczenie wspierające 


Od początku protestu osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie spotkali się m.in. wiceministrem, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Wdówikiem. Podczas rozmów nie udało się jednak dojść obu stronom do porozumienia. 


W połowie marca kierownictwo MRiPS zapowiedziało wprowadzenie nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością. Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego równy dwukrotności renty socjalnej zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi poziom – równy rencie socjalnej od 2025, zaś trzeci, wynoszący 50 proc. renty socjalnej od 2026 r.


Resort podał też m.in., że opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego. 


Propozycja jest efektem rozmów kierownictwa resortu z inną grupą protestujących, która jest skupiona w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej