RAPORT

Pogarda

Miliony złotych na wsparcie rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy

Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża (fot. PAP/Lech Muszyński)
Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża (fot. PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska przeznaczy pieniądze dla rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy, z wkładem z polskiego budżetu będzie to prawie 900 mln zł; rząd przedstawi też kolejne pomysły na „zminimalizowanie skutków tej sytuacji” – mówił w Radiu Wrocław Krzysztof Sobolewski (PiS).

„Bezpieczny rolnik – bezpieczna wieś”. Nowy projekt KRUS [WIDEO]

zobacz więcej

– W tej chwili pan premier (wicepremier, minister rolnictwa) Henryk Kowalczyk ogłosił, że w przyszłym tygodniu będzie okrągły stół w kwestii między innymi zboża, czyli to jest jedno z pierwszych działań, które, można powiedzieć, na bieżąco jest wykonywane. Tam będzie rozmowa o tym, co w przyszłości, bo to nie tylko kwestie zbożowe są – powiedział sekretarz generalny PiS pytany o import zboża z Ukrainy i protesty polskich rolników.


Zwrócił też uwagę, że Komisja Europejska „przeznaczyła pieniądze na wsparcie dla tych rolników, którzy są poszkodowani poprzez import zboża z Ukrainy”, który spowodował „obniżenie cen zboża również w Polsce”. – To będzie w sumie, z wkładem z polskiego budżetu, prawie 900 mln zł – powiedział Sobolewski.


Dodał, że rząd będzie wkrótce przedstawiał kolejne pomysły na „zminimalizowanie skutków tej sytuacji”.


– Chcemy jednocześnie przygotować się na przyszłość, bo to, co jest w tej chwili, to jest tylko zapowiedź tego, co może zdarzyć się za miesiąc, dwa (...) Mamy sygnały o tym, że kwestia zbożowa to nie jest jedyna, która może być dużym problemem dla m.in. rolnictwa w Polsce – powiedział Sobolewski.

„Zrobimy wszystko, aby wywieźć zboże przed żniwami”

Zrobimy wszystko, aby wywieźć zboże przed żniwami. Rolnicy boją się, że zostaną z pełnymi magazynami na żniwa – powiedział w TV Republika...

zobacz więcej

W czwartek podczas jednej z dyskusji w ramach Europejskiego Forum Rolniczego komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że KE zgodziła się na pomoc publiczną z polskiego budżetu dla rolników w kwocie 600 mln zł. Ma być też dodatkowe wsparcie dla polskich rolników z powodu napływu ziarna z Ukrainy i na ten cel dodatkowo przeznaczone zostanie przez KE niemal 30 mln euro.


– W sumie będzie to 900 mln zł dla polskich rolników. Jeśli będzie taka konieczność rozważymy kolejne transze takiej pomocy. To rząd zdecyduje, kto i w jakiej wysokości dostanie te pieniądze – powiedział Wojciechowski.


Wotum nieufności dla ministra rolnictwa


Z kolei premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli przekazał, że Polska wnioskuje o więcej pieniędzy z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. Wskazał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna.


– Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam pomóc – podkreślił premier.


Zobacz też: Wiosna już na polach. Rolnicy zaniepokojeni [WIDEO]


Sobolewski został też pytany o zapowiadany przez PSL wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa. – Pan premier Henryk Kowalczyk stawi czoła temu, co w tej chwili się dzieje, z pozytywnym skutkiem – odpowiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej