RAPORT

Pogarda

Unijny szczyt w Brukseli. Premier o zwiększaniu konkurencyjności rynku wewnętrznego

Najnowsze

Popularne

Ważne, aby wdrażać szybko regulacje, które zwiększą konkurencyjność rynku wewnętrznego – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, rynek wewnętrzny jest ważny dla polskich małych i średnich przedsiębiorców.

Polska domaga się sankcji na Białoruś. „Muszą być równe sankcjom nałożonym na Rosję”

zobacz więcej

Przed drugim dniem szczytu Rady Europejskiej szef polskiego rządu poinformował, że w piątek europejscy liderzy skupią się na stabilności rynku finansowego, która jest potrzebna, by rynek wewnętrzny działał bez przeszkód.


– Wczoraj była pierwsza dyskusja na temat rynku wewnętrznego. Dzisiaj dyskusja z szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde – przekazał Morawiecki.


– Wskażę na kilka ryzyk, które niestety się zmaterializowały, o których rozmawialiśmy – ryzyko w sektorze bankowym, tak naprawdę bankructwo banku Credit Suisse i przejęcie jego – mówił. Zapowiedział, że wskaże „również na ryzyka na rynku funduszy i związane z niektórymi instrumentami finansowymi”.


Dodał, że wszystko to po to, by rynek wewnętrzny rozwijał się stabilnie.


– Dla nas rynek wewnętrzny jest ogromną wartością. Rynek wewnętrzny to możliwości eksportowe polskich małych i średnich przedsiębiorców. Właśnie ich los interesuje mnie najbardziej i wszystkie regulacje, które tutaj są robione, analizuję pod tym kątem – powiedział Morawiecki.


Zobacz też: UE potępiła Rosję za porwania dzieci. Na szczycie padła groźba kolejnych sankcji

Niemcy zabiegają o to spotkanie. Czy premier Morawiecki się zgodzi?

Niemcy zabiegają, by na marginesie szczytu UE w Brukseli doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem –...

zobacz więcej

Poinformował także, że za kilka dni w Polsce spotka się z komisarzem do spraw rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, który jest także odpowiedzialny za rynek usług.


– Znaczna część gospodarki przesuwa się w kierunku usług, a rynek usług różnego rodzaju od budowlanych przez informatyczne, turystyczne, nie jest jeszcze tak zintegrowany w Europie, jak rynek dóbr czy rynek kapitałowy, o którym dziś będziemy rozmawiali – powiedział premier.


Dodał, że to ważne, aby Polska „poszerzała granice swobód na jednolitym rynku w zakresie usług, ale jednocześnie inspirowała innych”.


– I to robimy tutaj, żeby wdrażać szybko takie regulacje, które zwiększą konkurencyjność całego rynku wewnętrznego – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej