
24 marca 1944 r. Niemcy dokonali zbrodni we wsi Markowa na Podkarpaciu. Była to reakcja na wieść o ukrywanych w miejscowości Żydach. Tego dnia zamordowana została ukrywająca Żydów rodzina Ulmów. Ofiarą okupanta padło też ośmioro ukrywanych. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Amerykański Komitet Żydów (American Jewish Committee, AJC) skrytykował opublikowany w czasopiśmie „New Yorker” artykuł, którego autorka utrzymuje,...
zobacz więcej
Polska Fundacja Narodowa mając na względzie pamięć o tych, którzy pomimo groźby kary śmierci pomagali Żydom przeżyć czas okupacji, sfinansowała proces konserwacji dokumentów Rady Pomocy Żydom „Żegota” ze zbioru Archiwum Akt Nowych. Organizacja działająca w latach 1942-45 była jedyną w okupowanej Europie rządową agendą organizującą pomoc ludności żydowskiej.
– W ramach działania PFN nie tylko zabezpieczono materiały świadczące o zaangażowaniu Polaków w ratowanie Żydów, przygotowano materiał filmowy przedstawiający proces konserwacji dokumentów, ale także przygotowano anglojęzyczną wersję publikacji „Żegota, Dokumenty 1942-44”, która jest unikatowym zestawem źródeł, w większości do tej pory nie opublikowanych. Inicjatywa wydania w języku angielskim oryginalnych źródeł może stać się istotnym impulsem do badań prowadzonych nad sytuacją ludności żydowskiej w Polsce – powiedział Michał Góras, wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
– Musimy nieustannie przypominać światu, że w Polsce za jakąkolwiek pomoc okazaną Żydom Niemcy karali śmiercią. Zabijano za podanie kawałka chleba bądź podwiezienie furmanką. Zabijano nie tylko osoby udzielające schronienia, ale także członków ich rodzin, w tym dzieci. Musimy pamiętać o wszystkich Polakach ratujących Żydów – dodał Michał Góras, który bezpośrednio nadzoruje wszystkie realizowane przez PFN projekty.
Publikacja trafia do zagranicznych ośrodków akademickich. W ten sposób Polska Fundacja Narodowa czynnie uczestniczy w obronie dobrego imienia Polaków, którzy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Jad Waszem za pomoc udzielaną Żydom w czasie II wojny światowej.