RAPORT

Pogarda

Zamieszki we Francji przeciwko reformie emerytalnej. Setki rannych policjantów

Gwałtowne protesty i zamieszki wybuchły we Francji po raz pierwszy w zeszłym tygodniu (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Gwałtowne protesty i zamieszki wybuchły we Francji po raz pierwszy w zeszłym tygodniu (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Najnowsze

Popularne

Ponad 400 policjantów zostało rannych we Francji podczas zamieszek, które wybuchły w trakcie czwartkowych protestów przeciwko reformie emerytalnej – podał portal Franceinfo powołując się na źródła w policji. Uczestnicy zamieszek w Bordeaux podpalili wejście do miejskiego ratusza.

Francja: Słowa Macrona nie pomogły. Trwają starcia z policją

Środowe wystąpienie telewizyjne prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie reformy emerytalnej nie uspokoiło nastrojów w społeczeństwie. W...

zobacz więcej

W czwartkowych protestach wzięło udział, jak szacują władze, około 1,1 mln osób. Związki zawodowe twierdzą, iż demonstrantów było 3,5 mln. 


W wielu miastach demonstracje przerodziły się w zamieszki; tak było m.in. w Paryżu i Bordeaux. W Charleville-Mezieres, na północy kraju, funkcjonariuszy obrzucono kamieniami i butelkami wypełnionymi żrącą substancją, natomiast w Lorient, w południowej Francji, zaatakowany został posterunek policji – relacjonuje Franceinfo. 


Gwałtowne protesty i zamieszki 


„Demonstrowanie i wyrażanie sprzeciwu jest prawem. Przemoc i degradacja, których byliśmy świadkami, są nie do przyjęcia” – napisała na Twitterze premier Francji Elisabeth Borne. „Mam ogromną wdzięczność dla sił policyjnych oraz służb ratowniczych” – dodała. 


Gwałtowne protesty i zamieszki wybuchły we Francji po raz pierwszy w zeszłym tygodniu po tym, jak rząd zdecydował się przeforsować reformę emerytalną bez głosowania w parlamencie. Reforma pozwala na podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej