RAPORT

Pogarda

Oszustwa metodą „na prokuratora”. Policja apeluje o ostrożność

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Policja ostrzega przed osobami podszywającymi się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Oszuści dzwonią z telefonu numeru prokuratury i polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy oraz dostarczenie jej w wyznaczone miejsce.

„Alarm!”. Oszust urządził sobie życie z fałszywych zbiórek [WIDEO]

Była już zbiórka na leczenie i na budowę domu. Kilka mniejszych na codzienne życie z niepełnosprawnością. Ale ostatnio para z Mazowsza przekroczyła...

zobacz więcej

– Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Starych Babicach prowadzą czynności w sprawie podszycia się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście – poinformowała podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.


Dodała, że do pokrzywdzonych telefonują osoby, zdarza się, że mają wschodni akcent i podają się za pracowników Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, bądź za samego Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Następnie polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy i dostarczenie jej w wyznaczone miejsce.


Policjantka zaznaczyła, że oszuści wykorzystują metodę spoofingu, czyli podszywają się pod innego użytkownika sieci, telefonując do pokrzywdzonych z numeru telefonu Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście (22) 440 66 00.


Zobacz też: Metoda „na policjanta”. 61-latka straciła prawie 750 tys. zł


Zdarzają się też przypadki, że oszuści w swoich historiach podają się również za Prokuratora Okręgowego w Warszawie, bądź prokuratorów z innych Prokuratur Rejonowych z terenu m.st. Warszawy.


– Policjanci apelują o zachowanie ostrożności, gdy zatelefonuje ktoś, kto podaje się nie tylko za prokuratora, ale i za policjanta, czy nawet członka rodziny i poprosi o pieniądze. Nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. To może być oszust. Pamiętajmy, że prokuratorzy, czy funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie. Nigdy również nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, pozostawieniu ich w jakimś miejscu, a także wpłacaniu pieniędzy na nieznane konta – podkreśliła podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej