RAPORT

Pogarda

Doradca PO: Niemcom udała się denazyfikacja, z elektoratem PiS będzie łatwiej

Prof. Radosław Markowski (fot. arch.PAP/Andrzej Rybczyński)
Prof. Radosław Markowski (fot. arch.PAP/Andrzej Rybczyński)

Najnowsze

Popularne

Potrzebna jest delegalizacja Prawa i Sprawiedliwości – uważa prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog związany z Fundacją Batorego. W RMF FM ekspert tłumaczył, co zrobić z wyborcami PiS po odsunięciu tej partii od władzy i porównał tę sytuację do denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

Ekspert TOK FM przekonuje: Sądy mogą zdelegalizować PiS

Nam jest potrzebne oczyszczenie tego, co działo się w ostatnich siedmiu latach. Ja oczekiwałbym od opozycji, żeby złożyła wniosek o delegalizację...

zobacz więcej

Niedawno ekspert „Gazety Wyborczej” prof. Radosław Markowski o wyborcach PiS mówił, że to „słabo wykształcony, starszy i zagubiony elektorat”. W jednym z wywiadów stwierdził też, że po przywróceniu w Polsce praworządności należy „zainicjować proces delegalizacji PiS”. 

 

Teraz pytany o tamte słowa tłumaczył się, że to zadanie dla prawników, a on przedstawia tylko swoją opinię politologa i obywatela. 

 

„Wcale nie porównuję”


– Jest odpowiedni paragraf w konstytucji, który wyraźnie mówi, jakie partie mają czy nie mają prawa. To poważna rzecz, nie dla profesora politologii, który wyraża zdanie. (…) Ja tylko chcę, by po przywróceniu porządku konstytucyjnego w kraju ta kwestia została rozpatrzona. Na moje oko, obywatelskie, ta partia zasługuje na to, żeby podjąć wobec niej procedurę delegalizacji – ocenił.   

  

Markowski dopytywany, co zrobić wtedy z milionami Polaków, którzy głosowali na PiS, porównał to zadanie do denazyfikacji Niemiec – choć zarzekał się, że obu sytuacji wcale nie porównuje. 

 

– Chcę tylko powiedzieć, że mamy historyczne zapisy, czym były Niemcy za czasów Hitlera; wiemy, jak szybko te Niemcy po II wojnie światowej i całe społeczeństwo zostały przywrócone normom demokratycznym. Więc jeśli tam udała się tak wielka sprawa, to my tutaj mamy o wiele mniejszy problem z elektoratem PiS-u czy z samym PiS-em niż tamten przypadek. To się da zrobić – przekonywał sympatyzujący z opozycją politolog. 

 

Zobacz także: Studium pogardy. Jak politycy i „elity” od lat poniżają Polaków 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej