RAPORT

Pogarda

Tak nazywa się najnowsza partia polityczna w Polsce. To połączenie Porozumienia i Agrounii

Liderzy Ruchu Społecznego: Michał Kołodziejczak i Magdalena Sroka (fot. Adam Chełstowski / Forum)
Liderzy Ruchu Społecznego: Michał Kołodziejczak i Magdalena Sroka (fot. Adam Chełstowski / Forum)

Najnowsze

Popularne

Ruch Społeczny to najnowsza partia polityczna w Polsce. Sąd zarejestrował wspólną inicjatywę Porozumienia i Agrounii, która działaczom tych środowisk ma umożliwić wejście do Sejmu – pisze „Rzeczpospolita”. W praktyce chodzi o ominięcie przepisów kodeksu wyborczego.

Kołodziejczak straszy trupami na ulicach: Będzie lała się krew

To będzie krwawa kampania, gdzie będą leciały głowy, gdzie będzie lał się nie pot, tylko krew i będą leżały trupy na drodze, tak jak w trakcie...

zobacz więcej

Jak ustaliła gazeta, 15 marca nową partię zarejestrował warszawski sąd. „To spełnienie zapowiedzi prezesów Porozumienia Magdaleny Sroki i Agrounii Michała Kołodziejczaka o uruchomieniu wspólnego projektu politycznego” – czytamy.


Swoją współpracę oba środowiska ogłosiły na początku lutego. Magdalena Sroka poinformowała wówczas, że otrzymała „zielone światło” od zarządu krajowego swojej partii na współpracę z Agrounią. 

 

Zobacz także: Sojusz Porozumienia z AgroUnią. Odchodzą kolejni działacze 

  

Dziennik pisze, że współpraca ze środowiskiem, znanym dotąd z ostrych protestów rolniczych, okazała się nie do zaakceptowania dla części działaczy byłej partii Jarosława Gowina. Porozumienie opuścili m.in. poseł Michał Wypij i rzecznik partii Jan Strzeżek

 

Związek Porozumienia i Agrounii sformalizowany. Ma omijać przepisy 

 

Mimo to współpraca Agrounii z Porozumieniem się rozwija. Liderzy ugrupowań podpisali w połowie lutego w Sejmie deklarację ideową, zawierającą siedem punktów, m.in. usprawnienie instytucji publicznych, zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i wprowadzenie bardziej skutecznej polityki demograficznej. 

  

„Sroka i Kołodziejczak zapowiedzieli też budowę wspólnej partii. I to już udało im się osiągnąć. Z naszych informacji wynika, że partia, zarejestrowana właśnie przez sąd, będzie miała charakter parasolowy, co oznacza, że wciąż będą działały zarówno Porozumienie, jak i Agrounia. Jej utworzenie w praktyce służy ominięciu przepisu o progu wyborczym 8 proc. dla koalicji. Dzięki stworzeniu wspólnej partii obowiązywał będzie próg 5 proc.” – czytamy. 

 

Czytaj więcej: Michał Kołodziejczak. Kim jest lider protestów AgroUnii? 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej