RAPORT

Pogarda

Mieszkanka Irpienia: zanim wprowadziłyśmy się z powrotem ksiądz poświęcił mieszkanie

Bohaterce reportażu udało się nam wydostać z Irpienia 12 marca ubiegłego roku (fot. Ignacio Marin Fernandez/Anadolu Agency via Getty Images)
Bohaterce reportażu udało się nam wydostać z Irpienia 12 marca ubiegłego roku (fot. Ignacio Marin Fernandez/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pod koniec lutego ubiegłego roku rosyjscy żołnierze przeszukiwali blok w Irpieniu, w którym ukrywałam się z mamą. Starałyśmy się nie wydawać żadnych dźwięków, żyłyśmy w mroku, nie odkręcałyśmy wody, by nie było słychać nawet szumu – opisuje Ukrainka Iryna. Udało się jej uciec z Irpienia, plądrowanego przez rosyjskich żołnierzy na początku inwazji. Dziś wróciła do domu, choć ten powrót był dla niej traumą.

Nowe nagrania z Irpienia. Zobacz miasto oczami żołnierzy [WIDEO]

– Mamy dzisiaj dobre wiadomości, Irpień został wyzwolony – powiedział mer miasta Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina....

zobacz więcej

– Ledwo udało się nam wydostać z Irpienia 12 marca ubiegłego roku. Pomógł nam mój kolega z klasy, który mieszkał niedaleko. Naprawdę nie wiedziałyśmy, co robić: w naszym bloku pod koniec lutego rosyjscy żołnierze rozpoczęli przeszukiwanie mieszkań – wspomina. 


– Nie mam pojęcia dlaczego, ale nie weszli wtedy na nasze piętro, więc wraz z mamą starałyśmy się nie okazywać żadnych oznak życia. Jadłyśmy raz dziennie, światła, póki ono było, nie włączałyśmy, prawie przez cały czas spałyśmy nie rozbierając się (...). Dookoła naszego bloku ciągle coś wybuchało, wszędzie słychać było strzały, nad nami ciągle latały samoloty i nawet raz widziałyśmy, jak jeden z nich zrzucił pociski na dom mieszkalny – opowiada Iryna. 


Zbombardowany blok 


Ukrainka dowiedziała się potem, że rosyjski pilot zrzucił te pociski odciążając samolot, ponieważ przeszkadzały mu one w ucieczce przed ukraińskimi siłami powietrznymi. 


11 marca Iryna zaczęła podejrzewać, że rosyjscy żołnierze opuścili blok, w którym mieszkała z mamą i kobiety spróbowały opuścić mieszkanie.


– Na szczęście wyszłyśmy niezauważone, a niedaleko naszego domu spotkałyśmy Serhija, z którym kiedyś siedziałam w jednej ławce. Tamtej nocy spałyśmy u niego, a rano wraz z nim poszliśmy przez las w kierunku Kijowa. Po kilku godzinach byliśmy już w autobusie ewakuacyjnym, który zawiózł nas do stolicy, skąd wraz z mamą pojechałyśmy do Tarnopola – wspomina kobieta.

Tłum Ukraińców pod mostem. To zdjęcie obiega świat

Rosyjskie wojska ostrzeliwują Irpień w obwodzie kijowskim. Rakiety spadają na domy i bloki mieszkalne. Jest wielu zabitych i rannych. Światowe...

zobacz więcej

W połowie listopada Iryna wraz z matką postanowiły wrócić do domu. Latem zaczęły odwiedzać Irpień, aby zobaczyć w jakim stanie było ich mieszkanie.


– Musiałyśmy sprawdzić, czy nadaje się ono do zamieszkania. Wszystkie okna były powybijane, niektóre meble zniszczone, ponieważ rosyjscy okupanci w nim mieszkali. Nasze rzeczy były porozrzucane i częściowo rozkradzione, ale ściany stały i nawet wyglądało to wszystko nie aż tak dramatycznie jak u niektórych naszych sąsiadów – mówi Iryna.


Kobiety zgłosiły się do centrum pomocy w sprawie wymiany okien, zrobiły remont i powróciły do domu. 


– Prawdę powiedziawszy, pierwszej nocy długo nie mogłyśmy zasnąć, chociaż zanim wprowadziłyśmy się z powrotem, zaprosiłyśmy księdza by poświęcił nasze mieszkanie. Ale teraz już jest lepiej i nie tylko nasz blok, ale i cała okolica trochę odżyła. Dużo osób wraca, bo nie ma jak w domu – powiedziała kobieta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej