RAPORT

Pogarda

Większość Niemców niezadowolona z pracy rządu Olafa Scholza

Niemcy są niezadowoleni z pracy rządu federalnego (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Niemcy są niezadowoleni z pracy rządu federalnego (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Najnowsze

Popularne

Rząd kanclerza Olafa Scholza pracuje od półtora roku, ale nieporozumienia wewnątrz koalicji SPD – Zieloni – FDP stają się coraz bardziej widoczne – pisze „Spiegel”, prezentując wyniki najnowszego sondażu popularności polityków. Coraz więcej respondentów jest niezadowolonych z pracy rządu federalnego – obecnie deklaruje to blisko dwie trzecie ankietowanych.

Zdecydowana większość Niemców przeciwna Scholzowi

Według najnowszego sondażu Insy dla „Bild am Sonntag”, praca kanclerza Olafa Scholza (SPD) oraz kierowanego przez niego rządu koalicyjnego (SPD,...

zobacz więcej

„Wśród ministrów w rządzie Scholza jest więcej frustracji, niż zadowolenia – spory dotyczą planowanego zakazu nowych systemów grzewczych na ropę i gaz, a także budżetu” – zauważa „Spiegel”.


„Ton wśród koalicjantów staje się coraz bardziej szorstki: na przykład minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) mówił ostatnio o nadużyciu zaufania, ponieważ do prasy wyciekły szczegóły wewnętrznych negocjacji. A zdaniem FDP nie ma obecnie podstawowego porozumienia w rządzie federalnym w kwestiach finansowych. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zwykle trzyma się z dala od sporów” – opisuje „Spiegel”.


Dobre notowania ministra obrony


Sondaż „Spiegla” pokazuje, jak na tym tle wyborcy oceniają poszczególnych członków rządu i pracę całego rządu. Najpopularniejszym obecnie ministrem jest szef resortu obrony Boris Pistorius (SPD), który zastąpił na pierwszym miejscu minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock (Zieloni). Szefowa MSZ spadła na trzecie miejsce rankingu.

Niemieckie media: nasilają się spory w rządzie Olafa Scholza

Konflikty w niemieckiej koalicji rządowej przybierają na sile – zauważają media. Osią sporu pozostaje kwestia dozbrajania Ukrainy. Różnice zdań...

zobacz więcej

Jak podkreśla „Spiegel”, szefowie departamentu obrony byli do tej pory szczególnie niepopularni. „Wysokie notowania Pistoriusa kontrastują z wynikami osiąganymi przez jego poprzedniczkę i partyjną koleżankę – Christine Lambrecht, która wielokrotnie trafiała na pierwsze strony gazet z powodu pomyłek i od dawna zajmowała ostatnie miejsce w rankingu. Poprzedniczka Lambrecht na tym stanowisku, Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), również znajdowała się na dole rankingu jako minister z ostatniego składu gabinetu Merkel” – komentuje „Spiegel”.


Pistorius przejął 19 stycznia departament obrony, mający szczególne znaczenie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. „To, czy utrzyma się na szczycie rankingów popularności, dopiero się okaże. Przed politykiem SPD stoi ogromne zadanie przeprowadzenia spóźnionych od lat reform w Bundeswehrze, podczas gdy w Europie Wschodniej szaleje wojna” – zaznacza „Spiegel”.


Spadek zaufania dla partii koalicyjnych


Drugim najpopularniejszym ministrem w rządzie Scholza jest minister spraw społecznych Hubertus Heil (SPD). Wg sondażu Heil również stracił na popularności, ale nie w tak dużym stopniu, jak wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck, który spadł z drugiego miejsca na siódme. Nadal utrzymuje się trend, który dał się zauważyć już w ubiegłym roku: coraz więcej respondentów jest niezadowolonych z pracy rządu federalnego. Zadeklarowało to prawie dwie trzecie ankietowanych.

Prawie 60 proc. Niemców niezadowolonych z rządu, kogo oceniają najgorzej?

59 proc. Niemców jest niezadowolonych z pracy rządu kanclerza Olafa Scholza i jest to najgorszy wynik w historii obecnego gabinetu – wynika z...

zobacz więcej

Zmieniło się też zadowolenie z pracy poszczególnych partii koalicyjnych.


Zieloni, z których pracy ankietowani byli zdecydowanie najbardziej zadowoleni w zeszłym roku, zrównali się z SPD, w przypadku której wskaźniki zadowolenia również uległy pogorszeniu. FDP ponownie wypadło najgorzej, ale zbliżyło się do pozostałych dwóch partnerów z rządu.


Sondaż powstał na zlecenie „Spiegla” we współpracy z instytutem badania opinii Civey. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej