RAPORT

Pogarda

Polska domaga się sankcji na Białoruś. „Muszą być równe sankcjom nałożonym na Rosję”

Najnowsze

Popularne

Sankcje nałożone na Białoruś muszą być równe sankcjom nałożonym na Rosję – powiedział w czwartek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Polityk towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Unijne sankcje dla Białorusi? „Jesteśmy blisko”

Coraz bliżej przyjęcia nowych unijnych sankcji na białoruski reżim. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że chodzi o objęcie Mińska takimi...

zobacz więcej

Szynkowski vel Sęk przekazał dziennikarzom, że Polska podczas spotkania będzie domagać się zaostrzenia sankcji wobec Rosji i że muszą one zostać nałożone także na Białoruś . – Zaostrzenie sankcji oznacza również nałożenie na Białoruś sankcji podobnych do tych, jakie obowiązują Rosję – powiedział.


– Mamy nadzieję, że ta decyzja ostatecznie zostanie podjęta, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne zadanie i prawdopodobnie nie zakończy się na tym posiedzeniu Rady Europejskiej – podkreślił Szynkowski vel Sęk. Polski rząd złożył już wniosek do UE o nałożenie sankcji na Mińsk w związku z prześladowaniem i skazywaniem przeciwników reżimu prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.


– Uważamy wcześniejsze działania Białorusi za wystarczające do nałożenia na ten kraj sankcji podobnych do sankcji gospodarczych na Rosję – powiedział na początku miesiąca Piotr Mueller, rzecznik rządu, dodając, że dziesiąty pakiet sankcji na Moskwę zawierał zapis, że w najbliższym czasie Bruksela zajmie się sprawą sankcji wobec Mińska. W rozmowie z dziennikarzami Szynkowski vel Sek powiedział również, że to nie do przyjęcia, że ​​Rosja może nadal wykorzystywać luki w obecnym systemie sankcji.


– Uważamy, że nie można tolerować sytuacji, w której możliwe jest obejście sankcji – na wiele sposobów – czy to eksport samochodów, handel elektroniką, dronami, meblami, przez to, że te sankcje są niespójne – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej