RAPORT

Pogarda

Kijów: Samochód z ministrem stanął w płomieniach

Dzień później wykład Urmasa Reinsalu w Żytomierzu przerwał alarm bombowy (fot. www.vm.ee/en)
Dzień później wykład Urmasa Reinsalu w Żytomierzu przerwał alarm bombowy (fot. www.vm.ee/en)

Najnowsze

Popularne

Samochód z ministrem spraw zagranicznych Estonii Urmasem Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie – poinformowały w czwartek estońskie media. – Kijowowi jeszcze tego lata należy dostarczyć plan działań prowadzących do członkostwa Ukrainy w NATO – podsumował te wydarzenia minister.

Rosjanie jednak nie opuścili Nowej Kachowki. Wcześniejszy komunikat wycofano

Rosyjskie siły pozostają w Nowej Kachowce na południu Ukrainy – napisał w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wycofując swój...

zobacz więcej

– Siedziałem na tylnym siedzeniu z Kaimo Kuuskiem (ambasadorem Estonii na Ukrainie – przyp. red.), kiedy w pewnym momencie poczuliśmy dziwny zapach. Nagle za naszymi plecami buchnęły płomienie – relacjonował w czwartek Reinsalu. Szef estońskiej dyplomacji złożył we wtorek wizytę w ukraińskiej stolicy, z której następnego dnia udał się do Żytomierza.


– Na szczęście szybko udało się otworzyć drzwi, ponieważ samochód zmieniłby się prędko w komorę gazową – opowiadał. W wyniku incydentu nikt nie został ranny, a estoński ambasador „na pewno dostanie nowy samochód” – uspokoił minister.


„Za naszymi plecami buchnęły płomienie”


Reinsalu odwiedził następnego dnia położony w centralnej Ukrainie Żytomierz, gdzie od Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego otrzymał tytuł doktora honoris causa. W trakcie wygłaszanego wykładu w okolicy uczelni rozległy się syreny alarmu przeciwlotniczego; minister był zmuszony do dokończenia przemowy w najbliższym schronie.


– Połowę wykładu – otoczony młodymi Ukraińcami – wygłosiłem w schronie. Ci młodzi ludzie, studenci, zostali zmuszeni i już przywykli do nauki w tak strasznych warunkach – powiedział Reinsalu. Zaznaczył, że „Kijowowi jeszcze tego lata należy dostarczyć plan działań prowadzących do członkostwa Ukrainy w NATO”.


Podczas swojej wizyty minister spraw zagranicznych Estonii spotkał się m.in. z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą, z którym omówił konieczność postawienia przed sądem rosyjskich polityków odpowiedzialnych za agresję oraz planowany przez UE wspólny zakup amunicji dla Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej