RAPORT

Pogarda

Przedstawiciele Pentagonu o ewentualnej wojnie z Chinami i Rosją: Ani nieunikniona, ani bliska

Szef Pentagonu Lloyd Austin (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Szef Pentagonu Lloyd Austin (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Najnowsze

Popularne

Gdyby Chiny zdecydowały się dostarczyć materialną pomoc Rosji, nie tylko przedłużyłoby to konflikt, ale również rozszerzyłoby go, potencjalnie globalnie – powiedział w czwartek w Kongresie szef Pentagonu Lloyd Austin. Najwyższy rangą dowódca gen. Mark Milley stwierdził z kolei, że działania Chin kierują je w stronę potencjalnego konfliktu z sąsiadami i USA.

Kontrofensywa na dwóch kierunkach jednocześnie. Jakie ma plany armia ukraińska?

W połowie kwietnia, gdy grunt będzie już suchy, ukraińska armia rozpocznie kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom; atak zostanie przeprowadzony...

zobacz więcej

Austin i Milley występowali w czwartek przed komisją budżetową Izby Reprezentantów ws. proponowanego budżetu obronnego USA. Austin stwierdził, że projekt – z kwotą o 26 mld dolarów większą niż rok wcześniej – jest oparty o potrzeby wynikające z rywalizacji z Chinami i ich odstraszania. 


Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, ostrzegał, że Chiny na arenie międzynarodowej „idą ścieżką w kierunku konfrontacji i potencjalnego konfliktu ze swoimi sąsiadami i być może ze Stanami Zjednoczonymi”. Dodał, że USA muszą utrzymać prymat w każdej kategorii, by odwieść Chiny od konfrontacji. Podkreślił, że choć przygotowanie się do potencjalnej wojny jest kosztowne, to jest mniej kosztowne od prowadzenia jej. Zaznaczył jednocześnie, że wojna z Chinami i Rosją „nie jest ani nieunikniona, ani bliska”. 


Austin był pytany przez kongresmenów o niedawną wizytę prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Moskwie. Przyznał, że choć była ona niepokojąca, to jak dotąd nie ma informacji, by Chiny zdecydowały się wesprzeć Rosję dostawami broni. Przestrzegł jednak, że gdyby Pekin zdecydował się na ten krok, „przedłużyłoby to konflikt i z pewnością rozszerzyło go, potencjalnie nie tylko w regionie, ale globalnie”. 

Polska dołączyła do unijnego porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy

Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała w czwartek na Twitterze, że Polska, Litwa i Hiszpania przystąpiły do porozumienia UE o wspólnym...

zobacz więcej

Dalsza pomoc Ukrainie 


Przedstawiciele Pentagonu odnieśli się też do kwestii kontynuacji pomocy Ukrainie, która nie znalazła się we wniosku budżetowym ministerstwa. Jak wyjaśnił odpowiedzialny za budżet podsekretarz obrony Michael McCord, sytuacja na Ukrainie jest „zbyt dynamiczna”, by resort mógł planować wydatki z tego tytułu na cały rok. Planowana jest kontynuacja dotychczasowej polityki – tj. zwracanie się do Kongresu po dodatkowe, doraźne pakiety środków. Dotychczas uchwalono cztery takie pakiety o łącznej wartości ponad 100 mld dol. 


Szef komisji, kongresmen Ken Calvert, wyraził zaniepokojenie, że administracja nie zwróciła się o kolejny pakiet, twierdząc, że dotychczasowe pieniądze wystarczą na kolejne 2-3 miesiące. McCord wyraził jednak przekonanie, że w razie potrzeby nową transzę uda się uchwalić dość szybko. 


Wcześniej przedstawiciele administracji zapewniali, że uchwalone jeszcze w ubiegłym roku środki powinny wystarczyć na większość obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej