RAPORT

Pogarda

Prezydent określi główne kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych

Andrzej Duda (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
Andrzej Duda (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Najnowsze

Popularne

W najbliższym czasie prezydent Andrzej Duda określi główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039. O planach poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Siły Zbrojne RP. Budżet na 2023 rok rekordowy

„Rekordowy budżet na Siły Zbrojne RP w 2023 roku staje się faktem. To jeden z efektów ustawy o obronie Ojczyzny. Rada Ministrów przyjęła dziś...

zobacz więcej

„Przyjęta w ubiegłym roku Ustawa o obronie ojczyzny precyzuje, że prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa (GKR)” – przypomina BBN i podkreśla, że to najważniejszy dokument określający szczegółowe priorytety rozwoju sił zbrojnych wydawany przez prezydenta. Dokument jest aktualizowany i wydawany co cztery lata. Ostatnio doszło do tego w 2019 roku. Tegoroczne wydanie GKR rozpocznie cykl programowania rozwoju armii w 15-letniej perspektywie. Projekt jest w tej chwili opracowywany we współpracy z MON i BBN, będzie miał jednak charakter niejawny.


Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podaje, że w GKR określone zostaną wymagania dotyczące podnoszenia zdolności Sił Zbrojnych RP we wszystkich domenach operacyjnych – lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej. W dokumencie zostaną określone priorytety w zakresie: dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień i mobilizacji, szkolenia oraz rozwijania zdolności WOT do wsparcia wojsk operacyjnych.


Zapisy GKR zostaną następnie rozwinięte w opracowanych przez MON i przyjmowanych uchwałą rządu Szczegółowych kierunkach przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej