RAPORT

Pogarda

Puszka czy butelka? Co lepsze dla świeżego piwa?

Badania trwały pół roku (fot. Shutterstock)
Badania trwały pół roku (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Smak piwa może się zmieniać podczas przechowywania. Miłośnicy tego trunku mają więc dylemat: czy napój pozostaje świeższy w butelce czy w puszce? Po trwających sześć miesięcy badaniach naukowcy z Colorado State University (USA) doszli do wniosku, że odpowiedź jest skomplikowana i zależy od rodzaju piwa.

Piwo w UE. Polska w czołówce

Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) wynika, że w 2021 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej wyprodukowały 33,1 mld litrów...

zobacz więcej

Bursztynowe piwo pozostawało świeższe w butelkach, podczas gdy wybór pojemnika miał znacznie mniejszy wpływ na stabilność piwa typu India Pale Ale (IPA). Puszki i ciemne butelki piwa bursztynowego i IPA były chłodzone przez miesiąc, a następnie trzymane w temperaturze pokojowej przez pięć miesięcy, aby naśladować typowe warunki przechowywania. Co dwa tygodnie naukowcy analizowali metabolity w nowo otwartych pojemnikach.


Przez cały ten czas stężenie niektórych składników w piwie bursztynowym różniło się wyraźnie w zależności od tego, czy było ono pakowane w butelkę czy w puszkę. IPA była znacznie mniej wrażliwa na rodzaj opakowania i dłużej utrzymywała smak początkowy. Prawdopodobnie działo się tak ze względu na wyższą zawartość polifenoli z chmielu. Związki te nie tylko zapobiegają utlenianiu, ale także wiążą się z aminokwasami, dzięki czemu zatrzymują je w piwie, zamiast pozwalać im przyklejać się do wnętrza pojemnika.


Naukowcy odkryli również, że smak zarówno piwa bursztynowego, jak i IPA, zmieniał się w czasie, niezależnie od tego, czy był pakowany w puszkę czy w butelkę. Dowodzi to, że długie magazynowanie piwa wpływa ujemnie na jego jakość. Jednak bursztynowe piwo w puszkach wykazywało największą zmienność podczas leżakowania, co pokazuje, że piwo trzymane w ciemnej butelce zachowuje dłużej lepszy smak niż to samo piwo przechowywane w puszce.


Badanie opisano w czasopiśmie „ACS Food Science & Technology”.


Produkcja piwa jest dużą i aktywnie rozwijającą się branżą na całym świecie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w 2020 r. było 8884 browarów, które produkowały 1760 miliardów litrów piwa. W konkurencyjnej walce browary muszą korzystać z różnych środków, aby pozyskać konsumentów i utrzymać ich lojalność.


W tym celu dopasowują produkty do preferencji klientów oraz poszukują form opakowań, które będą atrakcyjne wizualnie oraz zapewnią jak najlepsza trwałość piwa magazynowanego w różnych warunkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej