
Zdaniem Rady Mediów Narodowych w ostatnich tygodniach, na skutek działań polityków opozycji oraz zaangażowanych po ich stronie mediów, nasiliły się ataki na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. W wydanym w tej sprawie stanowisku rada pisze, że mają one charakter gróźb karalnych, zastraszania, zniewag i aktów niszczenia mienia.
Zwracam się z prośbą o dokumentowanie przypadków kierowania gróźb pod adresem spółek mediów publicznych i ich pracowników – napisał w piśmie do...
zobacz więcej
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ocenia, że jest to element gry politycznej.
– Ważne, żeby politycy opozycyjni przestali zniesławiać media publiczne, nazywać dziennikarzy funkcjonariuszami i obrzucać zniewagami pracowników mediów publicznych – apelował.
Jak dodał, zmieniłoby to klimat w życiu publicznym.
– Niestety nie jest wykluczone, że zażarta walka polityczna będzie powodować to, że ten język nie odejdzie do lamusa – powiedział.
Krzysztof Czabański ocenił, że oprócz motywów politycznych, znaczną rolę odgrywają w tej kwestii interesy biznesowe części mediów komercyjnych, dla których media publiczne są konkurentem. W jego opinii trwa zażarta walka biznesowa między różnymi grupami medialnymi o pozycję na nowym rynku medialnym.
Dyrektor TAI Jarosław Olechowski, redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereira oraz dziennikarz „Wiadomości” Marcin Tulicki wzięli udział w...
zobacz więcej
– W tej sytuacji silne media publiczne są dużą konkurencją i w pewnym sensie przeszkodą dla mediów komercyjnych, ponieważ przeszkadzają w zarabianiu dużych pieniędzy. Stąd media komercyjne mają dodatkowy argument, żeby przyłączyć się do hejtu wobec mediów publicznych – powiedział przewodniczący RMN.
Rada Mediów Narodowych wezwała też organy państwa do ścigania każdego przypadku napaści na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. Jej przewodniczący zaznaczył, że liczy na stanowczą reakcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
– Mam nadzieję, że KRRiT poczuje się zobligowana i podejmie skuteczne działania przeciwdziałające tym najbardziej skrajnym i nieodpowiedzialnym, a wręcz patologicznym zachowaniom, które głównie mają miejsce w internecie, czyli przestrzeni elektronicznej, która podlega Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – podkreślił Krzysztof Czabański.
Rada Mediów Narodowych przekazała słowa wsparcia i solidarności wszystkim dziennikarzom i pracownikom mediów publicznych. Jednocześnie Rada wyraziła podziękowanie za ich rzetelną pracę i wierność misji.