RAPORT

Pogarda

Skąd agresja wobec mediów publicznych? Stanowisko Rady Mediów Narodowych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (fot. PAP/Mateusz Marek)
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Zdaniem Rady Mediów Narodowych w ostatnich tygodniach, na skutek działań polityków opozycji oraz zaangażowanych po ich stronie mediów, nasiliły się ataki na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. W wydanym w tej sprawie stanowisku rada pisze, że mają one charakter gróźb karalnych, zastraszania, zniewag i aktów niszczenia mienia.

Rada Mediów Narodowych prosi o dokumentowanie gróźb wobec dziennikarzy

Zwracam się z prośbą o dokumentowanie przypadków kierowania gróźb pod adresem spółek mediów publicznych i ich pracowników – napisał w piśmie do...

zobacz więcej

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ocenia, że jest to element gry politycznej.


Czabański: Niech opozycja przestanie znieważać pracowników mediów publicznych


Ważne, żeby politycy opozycyjni przestali zniesławiać media publiczne, nazywać dziennikarzy funkcjonariuszami i obrzucać zniewagami pracowników mediów publicznych – apelował.


Jak dodał, zmieniłoby to klimat w życiu publicznym.


– Niestety nie jest wykluczone, że zażarta walka polityczna będzie powodować to, że ten język nie odejdzie do lamusa – powiedział.


Krzysztof Czabański ocenił, że oprócz motywów politycznych, znaczną rolę odgrywają w tej kwestii interesy biznesowe części mediów komercyjnych, dla których media publiczne są konkurentem. W jego opinii trwa zażarta walka biznesowa między różnymi grupami medialnymi o pozycję na nowym rynku medialnym.

Dziennikarze TVP w PE. „Zagrożony jest fundament demokracji”

Dyrektor TAI Jarosław Olechowski, redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereira oraz dziennikarz „Wiadomości” Marcin Tulicki wzięli udział w...

zobacz więcej

– W tej sytuacji silne media publiczne są dużą konkurencją i w pewnym sensie przeszkodą dla mediów komercyjnych, ponieważ przeszkadzają w zarabianiu dużych pieniędzy. Stąd media komercyjne mają dodatkowy argument, żeby przyłączyć się do hejtu wobec mediów publicznych – powiedział przewodniczący RMN.


Rada Mediów Narodowych: Wzywamy organy państwa do ścigania każdego przypadku napaści na dziennikarzy


Rada Mediów Narodowych wezwała też organy państwa do ścigania każdego przypadku napaści na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. Jej przewodniczący zaznaczył, że liczy na stanowczą reakcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.


– Mam nadzieję, że KRRiT poczuje się zobligowana i podejmie skuteczne działania przeciwdziałające tym najbardziej skrajnym i nieodpowiedzialnym, a wręcz patologicznym zachowaniom, które głównie mają miejsce w internecie, czyli przestrzeni elektronicznej, która podlega Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – podkreślił Krzysztof Czabański.


Rada Mediów Narodowych przekazała słowa wsparcia i solidarności wszystkim dziennikarzom i pracownikom mediów publicznych. Jednocześnie Rada wyraziła podziękowanie za ich rzetelną pracę i wierność misji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej