RAPORT

Pogarda

UE: koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych są szacowane na 383 mld euro

Rosyjska agresja „codziennie zbiera ciężkie żniwo na mieszkańcach Ukrainy” (fot. Getty Images)
Rosyjska agresja „codziennie zbiera ciężkie żniwo na mieszkańcach Ukrainy” (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Koszty odbudowy Ukrainy ze zniszczeń spowodowanych przez agresję Rosji wyniosą około 383 mld euro – wynika z szacunkowej oceny przeprowadzonej wspólnie przez ukraiński rząd, Bank Światowy, ONZ i Komisję Europejską i przytoczonej przez nią w czwartek.

Raiffeisen Bank na liście sponsorów wojennych. Przez rok dali Rosjanom 559 mln euro

Ukraińska krajowa agencja antykorupcyjna wprowadziła austriacką grupę Raiffeisen Bank International na listę międzynarodowych sponsorów...

zobacz więcej

„Szacunki obejmują (koszty odbudowy ze zniszczeń) za okres jednego roku od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. do pierwszej rocznicy wojny 24 lutego 2023 r. Oczekuje się, że odbudowa rozciągnie się na 10 lat i będzie wymagała zarówno funduszy publicznych, jak i prywatnych” – czytamy w komunikacie KE.


Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi podkreślił, że agresja rosyjska „codziennie zbiera ciężkie żniwo wśród mieszkańców Ukrainy i niszczy społeczno-gospodarczą strukturę kraju”.


Szybka ocena potrzeb pomoże darczyńcom skierować fundusze do priorytetowych sektorów w terenie. Ważne jest zapewnienie szybkiej odbudowy i podstawowych usług dla ludności, a mianowicie infrastruktury energetycznej, edukacyjnej i zdrowotnej oraz mieszkaniowej. UE będzie nadal wspierać Ukrainę, obecnie kraj kandydujący, przy użyciu wszystkich dostępnych jej narzędzi i instrumentów” – zapewnił Varhelyi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej