RAPORT

Pogarda

Opozycja krytykuje, CPK odpowiada: Nawet minister w rządzie PO widział konieczność budowy lotniska

Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny (fot. CPK)
Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny (fot. CPK)

Najnowsze

Popularne

Uzasadnienie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego potwierdzają analizy uznanych firm doradczych i prognozy niezależnych branżowych stowarzyszeń – podkreślił rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk, odpowiadając na zarzuty polityków KO. Rzecznik przekonuje, że linia kolejowa Katowice – Ostrawa to korzyść dla Śląska. Argumentuje także, że konieczności budowy nowego lotniska pomiędzy Warszawą a Łodzią mówił już w 2011 roku minister w rządzie PO-PSL Cezary Grabarczyk.

PO grzmi, że PiS wstrzymuje budowę CPK. Stanowcza odpowiedź rządu

„Kaczyński rozważa wstrzymanie inwestycji w stylu CPK” – napisał na Twitterze poseł PO Marcin Kierwiński. Na jego wpis zareagował rzecznik rządu...

zobacz więcej

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała w środę na konferencji prasowej w Katowicach wariant inwestorski planowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 170 Katowice – Ostrawa. Plany zakładają m.in. poprowadzenie nowej linii na terenie Mikołowa wzdłuż przecinającej miasto linii nr 140, która będzie niezależnie rozbudowywana. 


Podczas konferencji prasowej CPK słychać było protest ok. 200 mieszkańców przeciwnych inwestycji, który odbywał się przed urzędem wojewódzkim. Byli z nimi samorządowcy i parlamentarzyści opozycji. W czwartek plany inwestycyjne spółki CPK skrytykowali posłowie Koalicji Obywatelskiej.


CPK: Trasa Katowice – Ostrawa to korzyści dla mieszkańców


Odnosząc się do planowanej budowy linii kolejowej dużych prędkości Katowice – Ostrawa, rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk w przekazanym w czwartek PAP oświadczeniu przekonuje, że ta trasa kolejowa oznacza liczne korzyści dla mieszkańców Śląska


– Co bardzo ciekawe, wśród protestujących wczoraj pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach byli też mieszkańcy z miast i miejscowości, które ogłoszony przez nas wczoraj wariant inwestorski omija, np. Bełku, Szczejkowic, Wyr, Orzesza i Mokrego. Mam nadzieję, że mieszkańcy ochłoną i zapoznają się z naszym wariantem inwestorskim, do czego bardzo namawiam – wskazał.


Według przedstawiciela spółki dzięki tej inwestycji do sieci kolejowej włączone zostanie m.in. ponad 90-tysięczne Jastrzębie-Zdrój. – Miasto tej wielkości bez dostępu do pociągu to smutny i wstydliwy wyjątek w Europie i już najwyższy czas to zmienić – podkreślił Majszyk.

Dlaczego politycy PO sprzeciwiają się CPK? Horała: W tym tkwi sedno

Już w 2018 roku pomysł budowy CPK krytykował Rafał Trzaskowski, argumentując że jest niepotrzebny, skoro „nowe lotnisko powstaje w Berlinie”. Teraz...

zobacz więcej

Rzecznik dodał, że inwestycja kolejowa CPK na Śląsku ma też charakter transgraniczny. – To jest łącznik z czeską Ostrawą, a docelowo element trasy V4 łączącej Katowice, Kraków i Warszawę z Brnem, Pragą, Bratysławą, Wiedniem i Budapesztem. Przygotowujemy ją w ścisłej współpracy z czeskim zarządcą infrastruktury Správa železnic – dodał.


Przedstawiciel spółki odniósł się ponadto do zarzutów KO, której przedstawiciele twierdzą, że CPK jest „kolejnym z przeskalowanych, wielkich projektów, które po prostu nie powinny mieć miejsca w państwie w XXI wieku, w środku Europy”.


„Uzasadnienie budowy CPK potwierdzają analizy"


Majszyk przekonywał, że uzasadnienie budowy CPK potwierdzają analizy uznanych firm takich jak np. PwC i prognozy niezależnych branżowych stowarzyszeń np. IATA, czyli Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. 


– Politycy w roku wyborczym krytycznie oceniają wszelkie inicjatywy związane z polityczną konkurencją, ale w przypadku inwestycji tak potrzebnych i o tej skali oddziaływania co CPK lepiej wznieść się ponad ten sposób rozumowania – zaapelował.

Konflikt interesów? Media ujawniają, kto stoi za protestami przeciwko CPK

Od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego mają otrzymywać ich dotychczasowi właściciele – o ile...

zobacz więcej

Rzecznik przypomniał, że w 2011 r. ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk w rządzie Donalda Tuska przekonywał o konieczności wybudowania nowego lotniska między Warszawą a Łodzią. – Wskazywał wtedy na rosnącą liczbę pasażerów Lotniska Chopina i konieczne połączenie tej inwestycji z siecią kolei. To wszystko argumenty, które są nadal aktualne – podsumował przedstawiciel spółki CPK.


Gdzie powstanie CPK?


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.


W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.


CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej