RAPORT

Pogarda

UE potępiła Rosję za porwania dzieci. Na szczycie padła groźba kolejnych sankcji

UE wzywa Rosję do natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego powrotu do domów porwanych z Ukrainy dzieci (fot. Shutterstock;  Chris McGrath/Getty Images)
UE wzywa Rosję do natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego powrotu do domów porwanych z Ukrainy dzieci (fot. Shutterstock; Chris McGrath/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Potępienie Rosji za porywanie ukraińskich dzieci, groźba kolejnych sankcji i zapowiedź prac nad obniżeniem pułapów cenowych na rosyjską ropę – takie zapisy znalazły się we wnioskach z unijnego szczytu w Brukseli. Przywódcy 27 krajów przyjęli je po niespełna dwugodzinnej debacie.

Amerykański ekspert: Armia Ukrainy ruszy wiosną z kontrofensywą, która zszokuje świat

Wiosną Ukraina przeprowadzi „bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat” – ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy...

zobacz więcej

 Europejscy liderzy wezwali Rosję do natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego powrotu do domów wywiezionych z Ukrainy dzieci. 


W dokumencie jest też zobowiązanie do wywierania dalszej presji na Rosję, w tym poprzez możliwe kolejne restrykcje. Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała wczoraj, że zostało to dopisane, bo we wcześniejszym projekcie sankcji takich zapisów nie było. 


Jest też zapowiedź dalszych prac nad ograniczaniem limitów cenowych na rosyjską ropę, na czym zależy Polsce i krajom bałtyckim. W grudniu ustalono, że pułap wyniesienie 60 dolarów za baryłkę, ale z mechanizmem dostosowującym do wahań rynkowych. Teraz, jak argumentują Polska i kraje bałtyckie, ten limit powinien być ograniczony o 10 dolarów. 


We wnioskach ze szczytu zapisano też, że Unia Europejska przyjęła do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez haski Trybunał. Na bardziej wzmocnione zapisy, na przykład, że Unia z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, nie było zgody we Wspólnocie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej