RAPORT

Pogarda

Raiffeisen Bank na liście sponsorów wojennych. Przez rok dali Rosjanom 559 mln euro

Bank zarabia w Rosji krocie (fot. Vlad Karkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Bank zarabia w Rosji krocie (fot. Vlad Karkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraińska krajowa agencja antykorupcyjna wprowadziła austriacką grupę Raiffeisen Bank International na listę międzynarodowych sponsorów wojennych. RBI jest jedną z największych austriackich grup bankowych w 14 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, obsługuje ponad 17 milionów klientów.

Sankcje sankcjami, a Raiffeisen Bank zarabia w Rosji krocie

Działalność austriackich przedsiębiorstw państwowych, pozostających w Rosji mimo sankcji gospodarczych, budzi kontrowersje – jedni uznają to za...

zobacz więcej

Podstawą dodania przedsiębiorstwa do listy był między innymi fakt, iż po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę bank kontynuował pracę w Federacji Rosyjskiej. Raiffeisen oficjalnie uznał też samozwańcze republiki Doniecką i Ługańską, prowadząc tam swoje rosyjskie przedstawicielstwa.


Blisko 650 mln euro dla Rosjan


Raiffeisen jest jednym z niewielu europejskich banków, które kontynuują pracę w Rosji. Bank skorzystał także na wyjściu swoich konkurentów z rosyjskiego rynku. RBI jest obecnie jednym z najważniejszych kanałów finansowych, poprzez które rosyjskie firmy przepuszczają dolary i euro. Dzięki temu ma ogromne zyski, z których następnie finansuje budżet kraju agresora przez płacone tam podatki. W ubiegłym roku bank zapłacił rosyjskiemu budżetowi prawie pięciokrotnie więcej niż w całym roku poprzedzającym wojnę – 559 milionów euro.


Raiffeisen ponadto zapewnia Rosjanom wakacje kredytowe i preferencyjne. Raiffeisen przekazywał także rosyjską propagandę, nazywając wojnę Kremla przeciwko Ukrainie „specjalną operacją wojskową”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej