RAPORT

Pogarda

Argentyna: Masowy napływ ciężarnych Rosjanek. Dlaczego przyjeżdżają?

Ciężarne Rosjanki masowo przyjeżdżają do Argentyny (fot. DeFodi Images via Getty Images; Shutterstock)
Ciężarne Rosjanki masowo przyjeżdżają do Argentyny (fot. DeFodi Images via Getty Images; Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Służby policyjne Argentyny prowadzą od środy na terenie całego kraju obławę związaną z nasilonym po rozpoczęciu wojny na Ukrainie masowym napływem kobiet ciężarnych z Rosji – podają w czwartek argentyńskie media.

Ciężarne Rosjanki chcą rodzić w Argentynie. Władze winią mafię

Argentyńskie władze mają problem z rosyjską turystyką porodową i obwiniają o to zorganizowane grupy przestępcze. Od inwazji Rosji na Ukrainę...

zobacz więcej

Celem obławy są osoby, które prowadzą agencje podróży, luksusowe hotele oraz prywatne kliniki medyczne, do których zgłaszają się ciężarne Rosjanki – poinformował wydawany w Buenos Aires dziennik „Clarin”.


Cytujące policję lokalne media twierdzą, że operacja dotyczy 1200 śledztw związanych z procederem uzyskiwania obywatelstwa Argentyny przez masowo napływających do tego kraju Rosjan.


W trakcie śledztwa potwierdzono już m.in., że jedno z biur podróży pomagało ciężarnym Rosjankom w pobycie na terenie Argentyny, dopuszczając się fałszowania dokumentów, w tym m.in. pozwolenia na pobyt w tym południowoamerykańskim kraju.


Policja prowadzi 1200 śledztw


Z informacji policji wynika, że jeden z hoteli w zamian za umieszczanie w nim ciężarnych Rosjanek i towarzyszących im osób miał otrzymać 6 mln dolarów od jednej z agencji turystycznych.


Od początku wojny na Ukrainie w Argentynie urodziło się kilkanaście tysięcy rosyjskich dzieci, co władze w Buenos Aires uznają za podejrzane. Według nich może chodzić o próby wyłudzenia argentyńskiego paszportu, z którym można podróżować w ruchu bezwizowym do 171 państw.

Wiceprezydent Argentyny skazana za korupcję

Federalny sąd w Argentynie skazał obecną wiceprezydent tego kraju Cristinę Fernandez de Kirchner na sześć lat więzienia za korupcję związaną z...

zobacz więcej

W pierwszej połowie lutego władze Argentyny zaostrzyły działania przeciwko ciężarnym przybywającym z Rosji. Szefowa argentyńskiego urzędu ds. migracji Florencia Carignado podała, że kilka Rosjanek nie zostało wpuszczonych na terytorium Argentyny, gdyż zachodziło podejrzenie oszustwa w celu nabycia obywatelstwa Argentyny. Dodała, że mogło to służyć również do działań szpiegowskich.


Dlaczego Rosjanki przyjeżdżają do Argentyny?


Posiadanie urodzonego w Argentynie dziecka daje jego rodzicom prawo do legalnego pobytu, a po dwóch latach od narodzenia potomka uprawnia do otrzymania obywatelstwa tego kraju. Wydanie paszportu Argentyny rodzicom dziecka urodzonego w tym kraju jest możliwe nawet, jeśli nigdy tam nie mieszkali.


13 lutego argentyńska policja podała, że rozbiła siatkę fałszerzy dokumentów, którzy pomagali ciężarnym obywatelkom Rosji w legalizacji ich pobytu na terenie tego kraju. W zamian za wsparcie w szybkiej legalizacji pobytu miały one płacić od 20 do 35 tys. dolarów.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej