RAPORT

Pogarda

Polska dołączyła do unijnego porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy

Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę (fot. TT/@UAWeapons)
Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę (fot. TT/@UAWeapons)

Najnowsze

Popularne

Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała w czwartek na Twitterze, że Polska, Litwa i Hiszpania przystąpiły do porozumienia UE o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy.

Rosja. Wybuch w zakładach produkujących silniki do rakiet międzykontynentalnych

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych...

zobacz więcej

Na początku tego tygodnia Europejska Agencja Obrony informowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia przystąpiły formalnie do mechanizmu wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów. Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków. 


Polska od początku wspierała inicjatywę, a przyłączenie się do niej wymagało jedynie dopięcia formalności w MON. 


Państwa, które uczestniczą w porozumieniu, oprócz Polski, to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia. 


Polityczne porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte przez ministrów obrony państw UE, którzy obradowali w Brukseli w poniedziałek. Koordynacja realizacji przedsięwzięcia została powierzona EDA.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej